• Tekstowa podstrona

• Przedmiotowe ocenianie postępów w nauce języka angielskiego i rosyjskiego (PO)

Nauczyciel: Tamara Kuźmicka.

Obecność na lekcji jest obowiązkowa. Za spóźnianie na lekcje uczeń otrzymuje sp w dzienniku elektronicznym. Ilość spóźnień wpływa na ocenę z zachowania.

Kartkówki obejmują materiał z trzech ostatnich lekcji i nie muszą być zapowiedziane. Ocen z kartkówek nie poprawiamy, nauczyciel może jednak wymagać poprawienia konkretnych kartkówek.

Sprawdziany będą zapowiadane tydzień wcześniej, nauczyciel poda partię materiału obowiązującą do sprawdzianu. Bezpośrednio przed sprawdzianem będzie lekcja powtórzeniowa, na którą uczniowie przychodzą przygotowani. Nauczyciel ma 2 tygodnie na oddanie sprawdzonych prac. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który uzyskał co najmniej 97% punktów. W przypadku otrzymania przez ucznia oceny ndst, uczeń zobowiązany jest poprawić tę ocenę w terminie uzgodnionym z nauczycielem (do dwóch tygodni – 10 dni roboczych). Oceną ostateczną jest średnia tych ocen. W przypadku nieobecności uczeń zobowiązany jest napisać zaległy sprawdzian, test lub pracę klasową w terminie uzgodnionym z nauczycielem do dwóch tygodni (10 dni roboczych) od ostatniego dnia nieobecności. Uczniowi, który był nieobecny na sprawdzianie, pracy klasowej lub teście, w dzienniku elektronicznym nauczyciel wpisuje „nb jako znak umowny, oznaczający, że uczeń nie napisał jeszcze sprawdzianu. Nieusprawiedliwiona przez rodzica nieobecność w umówionym z nauczycielem terminie zaliczenia sprawdzianu/ poprawy sprawdzianu skutkuje bieżącą oceną niedostateczną z przedmiotu bez możliwości poprawienia. Jeden raz w semestrze uczeń może poprawić dowolną niekorzystną dla niego ocenę ze sprawdzianu.

Praca domowa, w tym projekty, oceniane są w zależności od stopnia trudności w skali od 1 do 6 lub +. Uczeń może zgłosić nieprzygotowanie dwa razy w semestrze. Otrzymuje wtedy NP. Każde kolejne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną.  Uczeń, który nie zgłosi NP. na początku lekcji, otrzymuje ocenę niedostateczną.

Uczeń, który w ciągu całego semestru zawsze miał pracę domową (ani razu nie zgłosił NP.), otrzymuje cząstkową ocenę celującą z pracy domowej (waga 3).

W uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się wykonanie zaległych prac domowych w terminie nie dłuższym niż tydzień (pięć dni roboczych) od zaistniałego braku.

Przygotowanie do lekcji oznacza posiadanie na ławce własnego podręcznika, ćwiczeń oraz zeszytu. Uczeń nieprzygotowany do zajęć lekcyjnych otrzymuje minus. 3x - = 1

Aktywność i zaangażowanie ucznia, udział w lekcji są oceniane pod koniec lekcji. 5x + = 5  W ocenie aktywności brane są pod uwagę: praca grupowa i indywidualna, udział w konkursach i projektach oraz pomoc w lekcjach osobom słabszym. Uczniowie mają możliwość wykonania na lekcji lub w domu zadań na ocenę celującą (projekty, prezentacje, samodzielne prowadzenie lekcji lub jej części).

Ocena na koniec semestru/roku szkolnego obejmuje oceny ze sprawdzianów, kartkówek, aktywności, prac domowych, przygotowania do lekcji oraz opanowania umiejętności językowych takich jak mówienie, czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, pisanie. Ocena końcoworoczna i semestralna jest wynikiem systematycznej pracy ucznia przez cały semestr/ rok szkolny. Oceny ze sprawdzianów i kartkówek są stawiane według następującej skali:

0 - 34% niedostateczny,

35 - 40% niedostateczny +

41 - 49% dopuszczający,

50 - 55% dopuszczający +

56 - 69% dostateczny

70 - 75% dostateczny +

76 - 84% dobry

85 - 90% dobry +

91 - 94% bardzo dobry

95 - 96% bardzo dobry +

97 - 100% celujący

Kategorie ocen oraz wagi zgodne z WO:

formy aktywności

waga

Przygotowanie (inna) - posiadanie zeszytu, podręczników i przyborów

1

Wybitne osiągnięcia w konkursach: szkolnych, dzielnicowych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

5

Praca klasowa, sprawdzian, test.

5

Praca pisemna na lekcji (wypracowanie lub inna forma pisemna).

Kartkówki, odpowiedź ustna.

4

Udział w konkursach szkolnych, dzielnicowych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.

3

Projekty, prezentacje, referaty, zadania dodatkowe, metoda projektu, udział w przedstawieniach itp.

3

Praca domowa, przygotowanie do lekcji

2

Aktywność, tłumaczenia tekstów, krzyżówki, quizy, gry językowe