Wolontariat w SP2
Zasady wpisywania na świadectwie adnotacji o udzialeucznia w wolontariacie
PODSTAWA PRAWNA
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018–2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami
dotychczasowego gimnazjum.
ZASADY PRZYZNAWANIA PUNKTÓW
• Uczeń szkoły podstawowej może mieć przyznane trzy punkty w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub działania na rzecz środowiska szkolnego.
• Uczeń, który może uzyskać w/w 3 punkty, powinien w szkole podstawowej zrealizować co najmniej 20 godzin w systematycznej pracy wolontariatu lub pracy na rzecz środowiska szkolnego. Uczeń może realizować w/w godziny już od klasy 4 szkoły podstawowej.
• Uczeń może realizować działania na rzecz drugiego człowieka uczestnicząc w działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu. Systematyczne uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach Koła Wolontariatu(60%) oraz udział w akcjach (60%) uprawnia ucznia do uzyskania dyplomu za aktywność oraz wpisu o działalności wolontariackiej na świadectwie ukończenia Szkoły Podstawowej. W innym przypadku wydaje się zaświadczenie z konkretną liczbą wypracowanych w wolontariacie szkolnym
godzin.
• Wolontariusz może również samodzielnie i aktywnie poszukiwać miejsca, obszaru, placówki, w pomoc którym mógłby się zaangażować. Uczeń może również proponować swoje pomysły na określone akcje, które mogą być zorganizowane w szkole. W razie jakichkolwiek trudności ma możliwość zwrócenia się do opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.
• Uczeń, który realizował wolontariat poza szkołą, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie o odbytym wolontariacie najpóźniej do dnia rocznej rady klasyfikacyjnej w czerwcu. Zaświadczenie ma zawierać nazwę placówki, pieczątkę i podpis osoby odpowiedzialnej za opiekę nad wolontariuszem, okres, w którym wolontariusz angażował się w pomoc oraz ilość zrealizowanych przez niego godzin.
• Decyzję o wpisie podejmuje Komisja, w skład której wchodzą: Dyrektor Szkoły, koordynator wolontariatu i wychowawca, który informuje o tym swoich uczniów. W sytuacjach niejasnych, decyzję o wpisie podejmuje Komisja.