• Szkolne Kółko Gitarowe

•            Kółko przeznaczone jest dla uczniów zainteresowanych muzyką i pragnących nauczyć się gry na gitarze. Uczęszczający na kółko powinni być uczniami klas 6–8 Szkoły Podstawowej. Nauka gry przebiega od podstaw więc do uczestniczenia w zajęciach kółka uczniowie nie muszą posiadać żadnych szczególnych umiejętności. Muszą posiadać natomiast własny instrument. Ewentualnie zobligowani są do jego zakupu lub pożyczenia w ciągu pierwszego miesiąca uczęszczania na zajęcia kółka.

Program kółka gitarowego realizowany jest w wymiarze 1 godzin tygodniowo w ciągu całego roku szkolnego. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 17.00 w sali nr 205 na drugim piętrze Szkoły Podstawowej.

Główne cele programowe „kółka gitarowego”

• Rozwinięcie zainteresowań muzycznych uczniów.

• Podniesienie poziomu kultury muzycznej uczniów.

• Zapoznanie uczniów z podstawami teoretycznymi gry na gitarze.

• Nauczenie uczestników kółka podstawowych technik gry na gitarze.

• Nauczenie uczestników kółka skutecznego korzystania ze śpiewników gitarowych, tabulatur i innych materiałów pomocniczych do nauki gry na gitarze.

• Podniesienie samooceny oraz wiary we własne możliwości uczniów.

• Odkrycie i rozwijanie talentów muzycznych wśród uczestników kółka.

• Poznanie niezbędnych podstaw potrzebnych do nauki gry na innych instrumentach (gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja).

• Rozwój kreatywności i zdolności twórczych uczniów.

• Przygotowywanie uczestników kółka do udziału w konkursach wokalno-instrumentalnych.

• Tworzenie oprawy muzycznej dla szkolnych uroczystości, apeli, koncertów, rekolekcji i.t.p.

• Ewentualne utworzenie zespołu muzycznego złożonego z uczestników kółka.

Warunkiem osiągnięcia zakładanych celów jest ogromne zaangażowanie uczniów w przyswajanie teorii oraz ćwiczenia z własnym instrumentem także poza zajęciami kółka. Corocznie uczestnicy kółka prezentują efekty swojej pracy grając koncert podczas Dzielnicowego Festynu Integracyjnego organizowanego przez naszą szkołę na przełomie maja i czerwca. Kółko ma do dyspozycji szkolną perkusję oraz szkolny sprzęt nagłośnieniowy.

Przykładowe występy zespołów naszego „Kółka Gitarowego” można obejrzeć w sieci internetowej pod podanymi niżej adresami:

Występ podczas „Szkolnej wieczornicy wigilijnej”.

Występ podczas Dzielnicowego Festynu Integracyjnego.

• Zalecenia do ćwiczeń podczas Stanu Epidemii

• Drodzy uczestnicy kółka gitarowego

Wszyscy wiemy w jakiej sytuacji się znaleźliśmy. Nie będę więc powielał informacji, które zapewne dostajecie z wszystkich stron i odniosę się tylko do naszej wspólnej działalności w szkolnym kółku gitarowym.

Gra na gitarze czy innym instrumencie poza walorami edukacyjnymi jest świetną odskocznią od dość monotonnej w dzisiejszych dniach rzeczywistości oraz lekarstwem na nudę. Przy okazji może też pozytywnie wpłynąć na urozmaicenie codzienności pozostałych domowników.

Zalecam Wam abyście wykorzystali ten trudny i wolny od szkoły czas także do rozwijania swoich zdolności instrumentalnych. Gorąco zachęcam do systematycznego ćwiczenia solówek na rozciąganie palców lewej ręki oraz naukę nazewnictwa wszystkich akordów z kartek, które ode mnie otrzymaliście(oprócz akordów barowych). Przydało by się też ćwiczenie bicia podstawowego oraz płynnej zmiany akordów. Wszystkie te ćwiczenia doskonale znacie ponieważ przerabialiśmy je na zajęciach. Dla perkusistów polecam ćwiczenia przejść na kotłach, które ćwiczyliśmy na zajęciach a do których zamiast szkolnej perkusji można użyć pudeł lub garnków.