• Przedmiotowy System Oceniania

Lekcja religii

Dotyczy zajęć stacjonarnych i zdalnych

Przygotowanie ucznia do lekcji:

- Uczeń jest przygotowany na każdą lekcję

- Zeszyt służy głównie do zapisywania niezbędnych, krótkich notatek oraz do wklejania tekstów pomocniczych lub informacji. Może też posłużyć jako miejsce wykonania pracy domowej. Praca w zeszycie podlega ocenie katechety. Zeszyt do religii jest  pomocą w przygotowaniu się do następnej lekcji i miejscem na utrwalającą pracę w klasie czy w domu

Aktywność na lekcji:

- ważnym elementem przedmiotowego systemu oceniania lekcji religii jest aktywność ucznia na lekcji realizowana poprzez udział w zadaniach, odpowiadanie na pytania, spontaniczne zadawanie pytań, dzielenie się swoimi wątpliwościami, chęcią zrobienia czegoś dodatkowego związanego z tematyką zajęć itp.

- Aktywność i zaangażowanie ucznia jest premiowane "+". Pięć otrzymanych plusów jest zamieniane na ocenę bardzo dobrą.

- Jeśli uczeń jest nieprzygotowany, nie angażuje się w lekcję, nie wykonuje zadań może otrzymać "-". Minusy można usunąć zdobywając "+".  Jeśli ktoś zbierze trzy "minusy" oznacza to, że rażąco nie angażuje się w lekcje. Trzy minusy są zamieniane na ocenę 1, którą uczeń może poprawić wykonując jakąś dodatkową prace sprawdzającą, uzupełniającą wiedzę.

Prace sprawdzające wiedzę:

- W trakcie zajęć może zdarzyć się praca, która ma za zadanie utrwalić i sprawdzić wiedzę zdobytą przez ucznia. Realizowana jest poprzez test, quiz lub inne zadanie w formie zabawy. Można z nich zdobyć dodatkowe plusy, które także sumują się na pozytywną ocenę (pięć "+" daje ocenę bardzo dobrą). Można też otrzymać minusa jeśli praca została rażąco źle zrobiona, co świadczy o tym, że uczeń nie uważał na zajęciach/zajmował się czymś innym.

- Może zdarzyć się także większa praca domowa, na którą jest przeznaczony dłuższy czas na przygotowanie. Taka praca ma pozwolić uczniowi nauczyć się, dowiedzieć czegoś nowego i podzielić się zdobytą wiedzą z innymi.

Zachęty:

Wyrazem aktywnego uczestniczenia w katechezie jest zaangażowanie ucznia w życie religijne parafii oraz wspólnot duszpasterskich.

Ocenę celującą za aktywność otrzymują także uczniowie, którzy uczestniczą:

- w formacji przy parafii np. w grupie ministrantów, scholi, w grupach oazowych i innych.

- biorą udział w konkursach o tematyce religijnej

- wykonują jakąś dodatkową pracę, która wymaga większego nakładu pracy

- pomagają w liturgii i nabożeństwach w parafii

Wszystko to może podwyższyć ocenę końcoworoczną o jeden stopień.

Inne zasady:

- Jeżeli uczeń przeszkadza na lekcji może otrzymać dodatkową pracę domową, z której nie może zgłosić nieprzygotowania

- Ocena na koniec semestru i koniec roku szkolnego nie jest średnią arytmetyczną otrzymanych przez ucznia ocen