• PSO Matematyka

• Przedmiotowe Ocenianie w nauczaniu zdalnym

- Zasady oceniania wiedzy i poprawiania ocen są takie same jak w nauczaniu stacjonarnym. (wyjątek stanowi karta powtórzeniowa, która umieszczana jest dla uczniów jako materiał - nie oddaje się jej i nie jest oceniana. Pozwala uczniom lepiej przygotować się do sprawdzianu.)

- Sprawdziany i karkówki uczniowie przesyłają w wyznaczonym terminie lub rozwiązują w określonym czasie                     online.  Formę wyznacza nauczyciel, dostosowując ją do możliwości uczniów – najczęściej Formularze Google,

edytory tekstu, zdjęcie sprawdzianu napisanego na kartce lub w zeszycie.

- Szczegółowego instruktażu (forma, termin) nauczyciel udziela każdorazowo przed zadaniem pracy, przeprowadzeniem     sprawdzianu lub kartkówki.

- Nauczyciel każdorazowo bierze pod uwagę trudności techniczne i możliwości sprzętowe uczniów.

Uczeń i rodzic są informowani o zaległych pracach i sprawdzianach zdalnych poprzez adnotację w e-dzienniku Librus       w ocenach cząstkowych (z komentarzem, jakiej pracy to dotyczy).  Termin i sposób  poprawy uczeń indywidualnie           ustala z nauczycielem.

- Wszystkie prace wykonane w zeszycie lub na wybranej platformie można przesyłać w formie:

skanu, zdjęcia, załącznika (Word), itp

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przedmiotowe Ocenianie w nauczaniu stacjonarnym

1. Niniejszy dokument stanowi załącznik do Statutu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II. Na początku roku szkolnego uczniowie i ich opiekunowie zapoznają się z zasadami oceniania i wymaganiami edukacyjnymi z realizowanego programu nauczania, a także ze sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Rodzice są informowani o osiągnięciach swoich dzieci podczas zebrań ogólnych, konsultacji indywidualnych, za pomocą informacji zamieszczonej w dzienniku elektronicznym po zalogowaniu na swoje konto.

2.Treści programowe z przedmiotu matematyka zawarte są w podstawie programowej do przedmiotu i realizowane za pomocą programu nauczania dostępnego na stronie wydawnictwa GWO.

3. Nauczyciel dokonuje oceny w sposób jawny. Ocena śródroczna/roczna, a także śródsemestralna nie jest średnią z poszczególnych stopni. Ustalona na koniec roku ocena niedostateczna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu i zgodnie ze Statutem szkoły.

4.Uczeń powinien systematycznie pracować przez cały rok szkolny i być przygotowanym do każdej lekcji z trzech ostatnich tematów.

5.Uczeń jest zobowiązany prowadzić zeszyt przedmiotowy (klasy 4-8) i zeszyt ćwiczeń (klasy 4-6). Na ławce ucznia w czasie zajęć powinien znajdować się podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy, ponadto podczas lekcji z geometrii uczeń powinien mieć podstawowe pomoce jak: linijka, ekierka, kątomierz i cyrkiel.

6.Uczeń może być 3 razy w semestrze nieprzygotowany do zajęć. Nieprzygotowanie ucznia do lekcji zgłaszamy nauczycielowi na początku zajęć. Każde następne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną. (nieprzygotowanie do zajęć oznacz brak pracy domowej lub brak zeszytu lub brak przyborów na lekcję geometrii)

7. Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie i wykonanie zadania domowego. Uczeń, który nie wywiązał się z tego obowiązku, zgłasza brak pracy domowej na początku lekcji. Za każdy zgłoszony brak pracy, uczeń otrzymuje znak: np, za brak części pracy: bz i odpowiednio 2 x bz = np.

8. Nauczyciel sprawdza: kartkówki i sprawdziany do 14 dni. Uczeń, który otrzyma ze sprawdzianu bądź kartkówki ocenę niedostateczną ma obowiązek w ciągu 14 dni napisać poprawę danej pracy sprawdzającej.

9. W razie niedyspozycji nauczyciela prace uczniów (formy sprawdzające) będą oddane w najdogodniejszym terminie (Nie ulegają przedawnieniu).

10. Stwierdzenie niesamodzielnej pracy pisemnej na lekcji skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Każdy uczeń powinien na bieżąco uzupełniać „braki” w procesie nauczania i brać odpowiedzialność za swoją edukację.

System oceniania pracy uczniów w klasach 4-8 na lekcji matematyki

1. Przeprowadzanie prac sprawdzających – „sprawdzianów” po zakończeniu każdego działu:

- każdy „sprawdzian” zapowiadany będzie z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony będzie lekcją powtórzeniową

- „sprawdzian” składać się może z zadań otwartych i zadań zamkniętych.

Punktacja:

100 % - 97 % punktów - celujący

96 % - 91 % punktów - bardzo dobry

90 % - 76 % punktów - dobry

75 % - 56 % punktów - dostateczny

55 % - 41% punktów - dopuszczający

40 % - 0 % punktów – niedostateczny

2. Przeprowadzanie krótkich prac sprawdzających

-„kartkówki” z trzech ostatnich tematów mogą być niezapowiedziane lub zapowiedziane i mogą być na początku lub pod koniec lekcji

- „kartkówki” z tabliczki mnożenia i działań na ułamkach, z których można otrzymać „+” lub „-” . Trzy „+” zamieniane są     na 5, trzy „-” na 1. Minusy można poprawiać otrzymaną kartą pracy.

3. Systematycznie będzie sprawdzana praca domowa ucznia poprzez:

- kontrolę zeszytu ćwiczeń (klasy 4 - 6)

- kartkówkę (klasy 7-8)

4. Karta powtórzeniowa

- na lekcji powtórzeniowej uczniowie otrzymują Zestawy Powtórzeniowe, które mają pomóc uczniowi w przygotowaniu się do sprawdzianu. Rozwiązane zestawy należy najpóźniej oddać w dniu pisania sprawdzianu, następnie są one oceniane. Oddawanie zestawów powtórzeniowych jest dobrowolne, jednak oddany zestaw podlegał będzie ocenie.

5. Uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek napisać go w ciągu dwóch tygodni od momentu powrotu do szkoły.

6 Sposoby informowania ucznia i rodzica o ocenach:

• wpis oceny do dziennika elektronicznego
          • wszystkie sprawdziany będą przechowywane przez nauczyciela do wglądu dla rodziców i uczniów
          • informacja o ocenach i postępach uczniów na zebraniach, dniach otwartych i konsultacjach indywidualnych z rodzicami