• Przedmiotowy system oceniania

• Uczniowie będą oceniani na podstawie:

• lekcji powtórzeniowych, prac domowych, aktywności, systematyczności prowadzenia zeszytów i ćwiczeń,
          • odpowiedzi ustnych lub pisemnych (kartkówka) z wiadomości bieżących obejmujących materiał zawarty najwyżej w trzech ostatnich jednostkach lekcyjnych. Kartkówki nie muszą być zapowiadane. Czas trwania kartkówki nie może być dłuższy niż 15 min. Uczniowi, który był nieobecny na kartkówce,            w dzienniku elektronicznym nauczyciel wpisuje „0”. Jest to znak umowny i informacja dla ucznia               i jego rodziców ( opiekunów prawnych) o nieobecności dziecka na kartkówce.
          • pisemnych prac klasowych, sprawdzianów lub testów zapowiedzianych i wpisanych do dziennika z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzonym lekcją utrwalającą. Zawierają one wiadomości                      z pełnego działu programowego lub semestru/roku.
            W przypadku otrzymania przez ucznia oceny ndst, uczeń zobowiązany jest poprawić tę ocenę                 w terminie uzgodnionym z nauczycielem danego przedmiotu (do dwóch tygodni – 10 dni roboczych). Oceną ostateczną jest średnia tych ocen. W przypadku nieobecności ucznia na sprawdzianie, uczeń zobowiązany jest napisać zaległy sprawdzian, test lub pracę klasową w terminie uzgodnionym                  z nauczycielem danego przedmiotu do dwóch tygodni (10 dni roboczych) od ostatniego dnia nieobecności. Obowiązkiem ucznia jest ustalenie tego terminu z nauczycielem danego przedmiotu. Niewywiązanie się z terminu oznacza otrzymanie przez ucznia oceny niedostatecznej. Za ściąganie           i nieuczciwość na sprawdzianie uczeń dostaje ocenę niedostateczną.
          • Jeden raz w ciągu semestru uczeń ma możliwość poprawienia dowolnej oceny ze sprawdzianu/pracy klasowej/testu w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
          • Uczeń może być nieprzygotowany do zajęć lekcyjnych (brak zeszytu, podręcznika, przyborów). Otrzymuje wtedy np.  Oceniane będą również aktywności zaangażowanie ucznia, udział w lekcji – otrzymuje wtedy plusy/minusy.
            I odpowiednio:
                                                   + + + + + = 5    + + + + - = 4      + + + -  -  = 3    + + - - - = 2      + - - - - = 1
          • Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie i wykonanie  zadania domowego. Uczeń, który nie wywiązał się    z tego obowiązku zgłasza brak pracy domowej na początku lekcji. Za każdy zgłoszony brak pracy,   uczeń otrzymuje znak: np, za brak części pracy: bz i odpowiednio 2 x bz = np. Uczeń,                              który nie zgłosi np otrzymuje ocenę niedostateczną. Za zgłoszone nieprzygotowanie uczeń:
          • traci szansę na semestralną ocenę bardzo dobrą – powyżej 2 razy zgłoszone np.
          • traci szansę na semestralną ocenę dobrą –  powyżej 4 razy zgłoszone np.
          • traci szansę na semestralną ocenę dostateczną –  powyżej 6 razy zgłoszone np.
          • traci szansę na semestralną ocenę dopuszczającą – powyżej 10 razy zgłoszone.
          • W wyjątkowych  i uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się wykonanie zaległych prac domowych       oraz dodatkowej  pracy ustalonej wcześniej z nauczycielem w terminie nie dłuższym niż tydzień                (pięć dni roboczych) od zaistniałego braku.
          • Ocena końcoworoczna/semestralna jest wynikiem systematycznej pracy ucznia przez cały semestr/rok szkolny i jest oceną wystawioną przez nauczyciela, a nie średnią arytmetyczną ocen, ani oceną proponowaną przez Librus.
          • Sprawdziany, prace klasowe pisemne, testy, kartkówki, karty pracy będą oceniane według następujących kryteriów ogólnej punktacji :

Celujący

96%- 100%

Bardzo dobry

91% -  96%

Dobry

76% - 90%

Dostateczny

56% - 75%

Dopuszczający

41% - 55%

Niedostateczny

0% - 40%

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który wykonał poprawnie zadania na ocenę bardzo dobrą oraz rozwiązał zadanie obejmujące wymagania wykraczające z danego działu programowego.

Uczeń, który będzie:

• rozwiązywał dodatkową pracę o podwyższonym stopniu trudności,
          • miał konkretne osiągnięcia w konkursach,
          • brał aktywny udział w zajęciach koła fizycznego, jeśli takie powstanie, może otrzymać ocenę celującą na koniec semestru/roku.

Uczeń, który przeszkadza na lekcji będzie ukarany dodatkową pracą domową.

W uzasadnionych przypadkach możliwe jest wystawienie oceny za pracę domową wykonaną podczas nauczania zdalnego wg następujących zasad:

-Wszystkie prace wykonane w zeszycie lub na wybranej platformie można przesyłać w formie:

skanu, zdjęcia, załącznika (Word), itp

-Prace, które nie spełniają kryteriów na ocenę pozytywną mogą być poprawione poprzez

ponowne wysłanie ich do nauczyciela  w ustalonym terminie