• Przedmiotowy System Oceniania

• PSO Matematyka

Przedmiotowe Ocenianie w nauczaniu zdalnym

• Zasady oceniania wiedzy i poprawiania ocen są takie same jak w nauczaniu stacjonarnym.

• Sprawdziany i karkówki uczniowie przesyłają w wyznaczonym terminie lub rozwiązują w określonym czasie online.  Formę wyznacza nauczyciel, dostosowując ją do możliwości uczniów – najczęściej Formularze Google, edytory tekstu, zdjęcie sprawdzianu napisanego na kartce lub w zeszycie.

• Szczegółowego instruktażu (forma, termin) nauczyciel udziela każdorazowo przed zadaniem pracy, przeprowadzeniem sprawdzianu lub kartkówki.

• Nauczyciel każdorazowo bierze pod uwagę trudności techniczne i możliwości sprzętowe uczniów.

• Uczeń i rodzic są informowani o zaległych pracach i sprawdzianach zdalnych poprzez adnotację w e-dzienniku Librus w ocenach cząstkowych (z komentarzem, jakiej pracy to dotyczy).  Termin i sposób  poprawy uczeń indywidualnie  ustala z nauczycielem.

• Wszystkie prace wykonane w zeszycie lub na wybranej platformie można przesyłać w formie:  skanu, zdjęcia, załącznika (Word), itp

…………………………………………………………………………………………………………………

Przedmiotowe Ocenianie w nauczaniu stacjonarnym

1)  Ocenianie aktywności i zaangażowania ucznia będzie premiowane plusami lub minusami.
          Po otrzymaniu pięciu „znaczków” uczeń otrzymuje odpowiednio następujące oceny:

+ + + + +  bardzo dobry

+ + + + -  dobry

+ + + - -  dostateczny

+ + - - -  dopuszczający

+ - - - -  niedostateczny

2)  Przeprowadzanie krótkich prac sprawdzających

• „kartkówki” będą niezapowiedziane i zapowiedziane z aktualnie przerabianego materiału, na początku lub pod koniec lekcji

Kartkówka (nie zawiera zadań o podwyższonym stopniu trudności)

100 % - 91 % punktów - bardzo dobry

90 % - 76 % punktów - dobry

75 % - 56 % punktów - dostateczny

55 % - 41% punktów - dopuszczający

40 % - 0 % punktów - niedostateczny

3)  Przeprowadzanie prac sprawdzających – „sprawdzianów” po zakończeniu każdego działu:

• każdy „sprawdzian” zapowiadany będzie z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony będzie lekcją powtórzeniową
          • „sprawdzian” składać się może z zadań otwartych i zadań zamkniętych

Sprawdzian (zawiera zadania o podwyższonym stopniu trudności)

100 % - 97 % punktów - celujący

96 % - 91 % punktów - bardzo dobry

90 % - 76 % punktów - dobry

75 % - 56 % punktów - dostateczny

55 % - 41% punktów - dopuszczający

40 % - 0 % punktów - niedostateczny

4)  Za ściąganie i nieuczciwość na sprawdzianie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

5)  Systematycznie będzie sprawdzana praca domowa ucznia poprzez:

• kontrolę zeszytu
          • odpowiedz ustną
          • kartkówkę.

7)  Praca domowa będzie zapisywana na tablicy. Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie zadania domowego i wykonanie go. Uczeń, który nie wywiązał się z tego obowiązku zgłasza brak pracy domowej na początku lekcji.

Za każdy zgłoszony brak pracy otrzymuje znak: np, za brak części pracy: bz i odpowiednio 2xbz = np. Trzy np stanowią ocenę niedostateczną.
          Uczeń, który nie zgłosi np otrzymuje ocenę niedostateczną.

8) Uczeń, który przeszkadza na lekcji będzie ukarany dodatkowa pracą domową, z której nie można zgłosić np

9)  Ocena semestralna i końcowa nie jest średnią arytmetyczną otrzymanych przez ucznia ocen

10)  Poprawa ocen:

• konieczność poprawy każdej oceny niedostatecznej ze sprawdzianu (około 2 tygodnie od otrzymania oceny, po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem),  nieusprawiedliwiona nieobecność ucznia w terminie poprawy będzie traktowana jak ocena niedostateczna z poprawy, a w dzienniku elektronicznym pojawi się 0
          • jeden raz w semestrze możliwość poprawy oceny ze sprawdzianu niekorzystnej dla ucznia

11)  Uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek napisać go w ciągu dwóch tygodni od momentu powrotu do szkoły w przeciwnym wypadku otrzymuje w dzienniku elektronicznym 0

12)  Sposoby informowania ucznia i rodzica o ocenach:

• wpis oceny do dziennika elektronicznego
          • wszystkie sprawdziany będą przechowywane przez nauczyciela do wglądu dla rodziców i uczniów
          • informacja o ocenach i postępach uczniów na zebraniach i konsultacjach indywidualnych z rodzicami