• PO - Matematyka

• Informacja na temat oceniania pracy zdalnej

1. Oceniane odbywa się na takich samych zasadach jak w nauczaniu stacjonarnym.

2. Za pracę zapowiedzianą na ocenę będą wstawiane oceny z kategorią praca zdalna ("kartkówka zdalna", "sprawdzian zdalny").
          (formę wyznacza nauczyciel, dostosowując ją do możliwości uczniów)

3. Wszystkie prace wykonane w zeszycie lub na wybranej platformie można przesyłać w formie:
          skanu, zdjęcia, załącznika (Word), itp. lub w inny sposób - możliwy dla ucznia.

4. W przypadku braku przesłania pracy (wynikającej np. z możliwości technicznych ucznia), nauczyciel wpisuje w dziennik "0" wyświetlany jako (nb), który jest informacją o braku przesłania pracy, a nie oceną. Jednakże po uzyskaniu możliwości technicznych uczeń powinien poinformować nauczyciela o trudności i przesłać rozwiązania do oceny.

System oceniania pracy uczniów w klasach 4-6 szkoły podstawowej na lekcji matematyki:

Ocenianie:

Ocenie podlagać będzie:

- Aktywność i zaangażowanie ucznia tj. zgłaszanie się do odpowiedzi, samodzielne rozwiązywanie zadań przy tablicy, umiejętność wytłumaczenia sposobu rozwiązania zadania.

Aktywność może być premiowana plusami lub minusami, a także oceną cząstkową. Po otrzymaniu pięciu kolejnych „znaczków” uczeń otrzymuje odpowiednio następujące oceny:

+ + + + + bardzo dobry (5)

- - - - - niedostateczny (1)

Oceny te są wystawione z kategorią "aktywność".

- „Kartkówki” (krótkie prace sprawdzające), z których na podstawie zdobytych punktów, będzie wystawiona odpowiednia ocena zgodnie z WO obowiązującym w szkole:

100 % - 91 % punktów - bardzo dobry

90 % - 76 % punktów - dobry

75 % - 56 % punktów - dostateczny

55 % - 41% punktów - dopuszczający

40 % - 0 % punktów - niedostateczny

Prace te mogą być zarówni zapowiedziane, jak i niezapowiedziane z aktualnie przerabianego materiału (3 ostatnie tematy), na początku lub pod koniec zajęć.

- "Sprawdziany” (kryteria oceny jak powyżej) po zakończeniu każdego działu:

- każdy „sprawdzian” zapowiadany będzie z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony będzie lekcją powtórzeniową

- „sprawdzian” składać się może z zadań otwartych i zadań zamkniętych (testu wyboru)

Uczeń może otrzymać ocenę celującą, jeżeli ze sprawdzianu otrzyma 95% - 100% ilości punktów oraz rozwiąże zadanie dodatkowe.

Za ściąganie i nieuczciwość na sprawdzianie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną, bez możliwości poprawy.

Nieusprawiedliwiona nieobecność na sprawdzianie będzie traktowana jak ocena niedostateczna.

Ponadto ocenie będzie podlegać także:

- kontrola zeszytu/ćwiczeń

- odpowiedź przy tablicy

Zachęcam WAS abyście nadal rozwiązywali "kaktusy" i Super Zagadki z bieżących tematów. 5 zadań na 5 :)

Kaktusy ocenianie są z trzech ostatnich tematów.

Prace domowe:

- Praca domowa będzie zapisywana na tablicy. Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie zadania domowego i wykonanie go. Uczeń, który nie wywiązał się z tego obowiązku zgłasza brak pracy domowej na początku lekcji.

Za każdy zgłoszony brak pracy otrzymuje znak: [np].

Uczeń może zgłosić 4 nieprzygotowania. Piąte stanowi ocenę niedostateczną. Uczeń, który nie zgłosi np otrzymuje ocenę niedostateczną.

W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się wykonanie zaległych prac domowych oraz dodatkowej pracy ustalonej wcześniej z nauczycielem.

Uczeń, który przeszkadza na lekcji może zostać zobowiązany do wykonania obowiązkowej pracy dodatkowej. Niewywiązanie się z dodatkowej pracy w tym przypadku powoduje wpisanie oceny niedostatecznej w kategorii "aktywność".

Ocena semestralna i końcowa nie jest wyłącznie średnią arytmetyczną otrzymanych przez ucznia ocen.

Poprawa ocen:

Uczeń ma możliwość poprawy:

każdej oceny niedostatecznej ze sprawdzianu (nie dalej niż 2 tygodnie od otrzymania oceny, po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem) - za wyjątkiem pracy pisanej niesamodzielnie.

- jeden raz w semestrze możliwość poprawy oceny niekorzystnej dla ucznia - wybranej przez siebie.

Uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek napisać go w ciągu dwóch tygodni od momentu powrotu do szkoły w przeciwnym wypadku otrzymuje w dzienniku elektronicznym ocenę niedostateczną.