PSO Matematyka
Przedmiotowe Ocenianie w nauczaniu zdalnym
- Zasady oceniania wiedzy i poprawiania ocen są takie same jak w nauczaniu stacjonarnym. (wyjątek stanowi karta powtórzeniowa, która umieszczana jest dla uczniów jako materiał - nie oddaje się jej i nie jest oceniana. Pozwala uczniom lepiej przygotować się do sprawdzianu.)
- Sprawdziany i karkówki uczniowie przesyłają w wyznaczonym terminie lub rozwiązują w określonym czasie online. Formę wyznacza nauczyciel, dostosowując ją do możliwości uczniów – najczęściej Formularze Google,
edytory tekstu, zdjęcie sprawdzianu napisanego na kartce lub w zeszycie.
- Szczegółowego instruktażu (forma, termin) nauczyciel udziela każdorazowo przed zadaniem pracy, przeprowadzeniem sprawdzianu lub kartkówki.
- Nauczyciel każdorazowo bierze pod uwagę trudności techniczne i możliwości sprzętowe uczniów.
- Uczeń i rodzic są informowani o zaległych pracach i sprawdzianach zdalnych poprzez adnotację w e-dzienniku Librus w ocenach cząstkowych (z komentarzem, jakiej pracy to dotyczy). Termin i sposób poprawy uczeń indywidualnie ustala z nauczycielem.
- Wszystkie prace wykonane w zeszycie lub na wybranej platformie można przesyłać w formie:
skanu, zdjęcia, załącznika (Word), itp
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przedmiotowe Ocenianie w nauczaniu stacjonarnym
1. Niniejszy dokument stanowi załącznik do Statutu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II. Na początku roku szkolnego uczniowie i ich opiekunowie zapoznają się z zasadami oceniania i wymaganiami edukacyjnymi z realizowanego programu nauczania, a także ze sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Rodzice są informowani o osiągnięciach swoich dzieci podczas zebrań ogólnych, konsultacji indywidualnych, za pomocą informacji zamieszczonej w dzienniku elektronicznym po zalogowaniu na swoje konto.
2.Treści programowe z przedmiotu matematyka zawarte są w podstawie programowej do przedmiotu i realizowane za pomocą programu nauczania dostępnego na stronie wydawnictwa GWO.
3. Nauczyciel dokonuje oceny w sposób jawny. Ocena śródroczna/roczna, a także śródsemestralna nie jest średnią z poszczególnych stopni. Ustalona na koniec roku ocena niedostateczna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu i zgodnie ze Statutem szkoły.
4.Uczeń powinien systematycznie pracować przez cały rok szkolny i być przygotowanym do każdej lekcji z trzech ostatnich tematów.
5.Uczeń jest zobowiązany prowadzić zeszyt przedmiotowy (klasy 4-8) i zeszyt ćwiczeń (klasy 4-6). Na ławce ucznia w czasie zajęć powinien znajdować się podręcznik, zeszyt ćwiczeń i zeszyt przedmiotowy, ponadto podczas lekcji z geometrii uczeń powinien mieć podstawowe pomoce jak: linijka, ekierka, kątomierz i cyrkiel.
6.Uczeń może być 3 razy w semestrze nieprzygotowany do zajęć. Nieprzygotowanie ucznia do lekcji zgłaszamy nauczycielowi na początku zajęć. Każde następne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną. (nieprzygotowanie do zajęć oznacza: brak zeszytu lub brak przyborów na lekcję geometrii, brak wiedzy z poprzedniej lekcji.)
7. Nauczyciel sprawdza: kartkówki i sprawdziany do 14 dni. Uczeń, który otrzyma ze sprawdzianu bądź kartkówki ocenę niedostateczną ma obowiązek w ciągu 14 dni napisać poprawę danej pracy sprawdzającej.
8. W razie nieobecności nauczyciela prace uczniów (formy sprawdzające) będą oddane w najdogodniejszym terminie (Nie ulegają przedawnieniu).
9. Stwierdzenie niesamodzielnej pracy pisemnej na lekcji skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej.
Każdy uczeń powinien na bieżąco uzupełniać „braki” w procesie nauczania i brać odpowiedzialność za swoją edukację.
System oceniania pracy uczniów w klasach 4-8 na lekcji matematyki
1. Przeprowadzanie prac sprawdzających – „sprawdzianów” po zakończeniu każdego działu:
- każdy „sprawdzian” zapowiadany będzie z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony będzie lekcją powtórzeniową
- „sprawdzian” składać się może z zadań otwartych i zadań zamkniętych.
Punktacja:
100 % - 97 % punktów - celujący
96 % - 91 % punktów - bardzo dobry
90 % - 76 % punktów - dobry
75 % - 56 % punktów - dostateczny
55 % - 41% punktów - dopuszczający
40 % - 0 % punktów – niedostateczny
2. Przeprowadzanie krótkich prac sprawdzających
-„kartkówki” z trzech ostatnich tematów mogą być niezapowiedziane lub zapowiedziane i mogą być na początku lub pod koniec lekcji
- „kartkówki” z tabliczki mnożenia i działań na ułamkach, z których można otrzymać „+” lub „-” . Trzy „+” zamieniane są na 5, trzy „-” na 1. Minusy można poprawiać otrzymaną kartą pracy.
3. Karta powtórzeniowa
- na lekcji powtórzeniowej uczniowie mogą otrzymywać Zestawy Powtórzeniowe, które mają pomóc uczniowi w przygotowaniu się do sprawdzianu. Rozwiązane zestawy należy najpóźniej oddać w dniu pisania sprawdzianu, następnie są one oceniane. Oddawanie zestawów powtórzeniowych jest dobrowolne, jednak oddany zestaw podlegał będzie ocenie.
4. Zeszyt
- zeszyty przedmiotowe będą oceniane, a głównym kryterium oceny, będzie zgodnoiść z zapisem tego, co było zapisane na tablicy.
4. Uczeń nieobecny na sprawdzianie ma obowiązek napisać go niezwłocznie od momentu powrotu do szkoły.
5. Sposoby informowania ucznia i rodzica o ocenach:
- wpis oceny do dziennika elektronicznego
- wszystkie sprawdziany będą przechowywane przez nauczyciela do wglądu dla rodziców i uczniów
- informacja o ocenach i postępach uczniów na zebraniach, dniach otwartych i konsultacjach indywidualnych z rodzicami