• Zasady pracy w modelu mieszanym (hybrydowym) w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2

im. Jana Pawła II w Warszawie

Model wirtualnego zakwaterowania

Pojawia się w sytuację, gdy grupa uczniów/nauczycieli nie może uczestniczyć w lekcjach w szkole i zgodnie z opinią Sanepidu w szkole zaczyna obowiązywać wariant B (hybrydowy). Lekcje w modelu wirtualnego zakwaterowania mają ułatwić naukę w domu uczniom nieobecnym w szkole w momencie przejścia szkoły na nauczanie hybrydowe.

Nauczyciel może pracować w budynku szkoły. Nauczyciel prowadzi lekcję w klasie szkolnej i jednocześnie łączy się z grupą „zdalną” przez Internet, np. w szkole na  drugiej lekcji nauczyciel prowadzi zgodnie z planem matematykę z klasą 4c i łączy się na zajęciach matematyki klasy 4c w Classroomie.

Uczniowie przebywający w domu, tzw. „zdalni” obserwują lekcję poprzez komputer ucznia – asystenta nauczyciela, który zajmuje miejsce obok nauczyciela w klasie. Ucznia asystenta każdorazowo wskazuje nauczyciel prowadzący lekcję, wskazane jest aby uczniowie asystenci byli zmieniani po każdej lekcji.

Uczniowie „zdalni” biorą czynny udział w lekcji wraz z uczniami w klasie. Zgłaszając chęć wzięcia udziału w rozmowie poprzez ucznia asystenta.

Jeśli w klasie szkolnej uczniowie pracują w grupach, to uczniowie „zdalni” mogą również pracować zdalnie w jednej grupie. Nauczyciel może kontaktować się z tą grupą w czasie, gdy uczniowie w klasie pracują samodzielnie.

Zasady obowiązujące uczniów „zdalnych”:

1. Uczeń powinien uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli w aplikacji Classroom.
          2. O przebiegu lekcji w modelu wirtualnego zakwaterowania decyduje nauczyciel.
          3. Uczeń punktualnie dołącza do lekcji zgodnie z planem.
          4. Warunkiem uczestnictwa w lekcji jest włączona kamera i mikrofon.
          5. W czasie lekcji online uczeń uczestniczy według zasad ustalonych na normalnych szkolnych zajęciach m.in.: odrabia zadanie domowe, może być wezwany do odpowiedzi ustnej, może zgłosić nieprzygotowanie, przygotowuje się do zajęć, może być oceniany w czasie lekcji (ocenie podlega również zachowanie ucznia).
          6. W czasie lekcji online uczeń przestrzega zasad zachowania obowiązujących w szkole np. nie przerywa toku lekcji, jeżeli chce zabrać głos zgłasza się poprzez podniesienie ręki, nie leży, jest stosownie ubrany, nie spożywa posiłków w czasie lekcji.
          7. Jeżeli uczeń nie przestrzega ustalonych zasad i nie reaguje na prośby nauczyciele, nauczyciel ma prawo wyłączyć go z lekcji. O tym fakcie każdorazowo informuje rodzica i wychowawcę ucznia.

• p. Krystyna Zych-Włodarczyk p. Magdalena Grześczyk p. Magdalena Sobolewska