PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA - HISTORIA
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA W KLASACH IV-VIII
HISTORIA
ZASADY OCENIANIA
1. Ocena stanowi podsumowanie wysiłku i postępów ucznia z uwzględnieniem indywidualnego rozwoju i możliwości, zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania.
2. Na lekcjach historii są oceniane: wiadomości, umiejętności, postawa ucznia i jego aktywność
3. W ocenianiu bieżącym dopuszcza się:
- -stosowanie skrótu w dzienniku np. – nieprzygotowany, dla klas 4. – jeden raz w semestrze( przy jednej godzinie)
- dla klas 5-8 – dwa razy w semestrze ( przy dwóch godzinach). Nieprzygotowanie do zajęć zgłaszamy na początku lekcji, nieprzygotowania nie można zgłosić z zapowiedzianych prac pisemnych. Uczeń, który nie zgłosi nieprzygotowania, a nauczyciel w toku zajęć zorientuje się o braku przygotowania, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
- stosowanie znaków „+” oraz „-„
Podczas , aktywności odpowiednio pięć plusów jest to ocena bardzo dobra, pięć minusów równa się ocenie niedostatecznej. Przy odpowiedzi ustnej z jednej- dwóch ostatnich lekcji trzy plusy równe są ocenie bardzo dobrej, trzy minusy równe są ocenie niedostatecznej.
- Brak uczniowskiego wyposażenia ( np. zeszytu, ćwiczeń, przyborów itp.) może wpłynąć na ocenę pracy ucznia wyłącznie w sytuacjach uporczywie powtarzających się, zależnych od ucznia, a uniemożliwiających prowadzenie procesu nauczania i uczenia się.
KRYTERIA OGÓLNEJ PUNKTACJI
Prace pisemne, sprawdziany, testy - ocenę ustala się, uwzględniając otrzymany przez ucznia procent maksymalnej liczby punktów w następujący sposób:
niedostateczny 0% - 40%
dopuszczający 41% - 55%
dostateczny 56% - 75%
dobry 76% - 90%
bardzo dobry 91% - 96%
celujący 97% - 100
FORMY OCENIANIA
Nauczyciel, dokonujący oceny wiedzy i umiejętności ucznia na lekcji historii stosuje następujące narzędzia pomiaru:
1. Sprawdzian, test - praca samodzielna, całogodzinna, przeprowadzana w klasie, sprawdzająca materiał .
2. Kartkówka - samodzielna, pisemna praca ucznia na lekcji, obejmująca wiadomości i umiejętności z ostatnich jednej - trzech lekcji. Kartkówki przewidziane są jako niezapowiedziane i zapowiedziane.
3. Aktywny udział w lekcjach historii ( dyskusje, umiejętność samodzielnego szukania informacji, umiejętność zadawania pytań dotyczących zagadnień historycznych).
4. Odpowiedź ustna - sprawdzanie wiadomości i umiejętności w formie ustnej odpowiedzi ( dotyczy dwóch ostatnich tematów)
5. Praca w grupach
6.Aktywność - wykonywanie dodatkowych nadobowiązkowych prac ( gazetki ścienne), udział w wydarzeniach związanych z obchodami rocznic historycznych.
ZASADY PRZEPROWADZANIA PRAC PISEMNYCH
- Nauczyciel ustala termin sprawdzianu z tygodniowym wyprzedzeniem
- Sprawdzian poprzedza powtórzenie i utrwalenie wiadomości
- Nauczyciel ma 14 dni na sprawdzenie i ocenę sprawdzianu i kartkówki
- Jeżeli uczeń nie pisał sprawdzianu oraz zapowiedzianej kartkówki, musi wykazać się wiadomościami zawartymi na sprawdzianie w formie ustalonej z nauczycielem do tygodnia od powrotu do szkoły, gdy powodem była dłuższa nieobecność do dwóch tygodni od powrotu do szkoły. W przypadku, gdy uczeń nie napisze pracy w ustalonym terminie – otrzymuje ocenę niedostateczną.
- Uczeń może poprawić raz każdą ocenę niedostateczną i dopuszczającą ze sprawdzianu. Ocen z kartkówek oraz odpowiedzi ustnych nie poprawiamy.
- Poprawa powinna odbyć się w ciągu dwóch tygodni od oddania ocenionej pracy w jednym, ustalonym terminie wspólnym dla całej klasy.
- Ocena otrzymana za poprawioną pracę pisemną wypisana jest do dziennika przy ocenie niedostatecznej/dopuszczającej.
- Prace pisemne – sprawdziany przechowuje nauczyciel przedmiotu do końca zajęć edukacyjnych w danym roku szkolnym.
- Nie stosuje się podniesienia oceny semestralnej i rocznej tzw. pracą dodatkową.
Wszelkie sprawy nieujęte w PZO rozstrzyga Statut Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Warszawie im. Jana Pawła II.
Przedmiotowe Zasady Oceniania mogą podlegać ewaluacji.