Przedmiotowe Ocenianie z wychowania fizycznego Szkoła Podstawowa nr 2 w Warszawie Obowiązuje od 2.09.2020.
Systematyczne uczestniczenie w zajęciach jest ważnym elementem realizacji procesu wychowania fizycznego. Udział w zajęciach ma wdrażać ucznia do systematycznego podejmowania aktywności fizycznej w życiu codziennym. Dopuszczalny jest niewielki procent nieobecności z powodów losowych. Uczeń na każdej lekcji powinien mieć odnotowane, czy w niej uczestniczy, czy posiada odpowiedni strój. Zaznaczone są również zwolnienie od rodzica lub lekarza
i nieobecności.Przygotowanie do lekcji - uczeń ma obowiązek ćwiczyć w stroju sportowym: koszulce sportowej, spodenkach lub spodniach sportowych, butach sportowych wiązanych, na halowej podeszwie. Uczeń ma obowiązek ćwiczyć bez biżuterii
i w związanych włosach jeśli są długie, i w ocenie nauczyciela przeszkadzają
w ćwiczeniach.Uczeń dwa razy w semestrze może zgłosić nieprzygotowanie do lekcji
z powodu braku stroju lub złego samopoczucia. Za każde kolejne, nieusprawiedliwione nieprzygotowanie uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.Obszar podlega ocenie zarówno w okresie nauczania w formie tradycyjnej jak i w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, kształcenia na odległość.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, w przypadku kształcenia na odległość oceniane będzie systematyczne łączenie się ucznia na lekcjach wychowania fizycznego z wykorzystaniem wybranej przez Szkołę platformy, wg zasad ustalonych przez Szkołę.
(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: systematyczność, brak stroju, zwolnienie z ćwiczeń przez rodzica, lekarza lub pielęgniarkę szkolną).
Aktywność na zajęciach wychowania fizycznego zaznaczana jest przy pomocy znaków (+) i (-) oraz ocen bieżących, zarówno w okresie nauczania w formie tradycyjnej jak i w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, kształcenia na odległość.
Plusy uczniowie otrzymują za przejawy zaangażowania, stosunek do przedmiotu, wykonywanie ćwiczeń w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości, inwencję twórczą, aktywny udział w zajęciach, pełnienie funkcji kapitana zespołu, grupowego, sędziego, stosowanie zabiegów higienicznych, dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych, przestrzeganie regulaminów, zasad bhp, zasad czystej gry, poszanowanie mienia szkolnego, obowiązkowość, sumienność, zdyscyplinowanie i życzliwy stosunek do innych. Trzy takie znaki (+) zamieniane są na cząstkową ocenę bardzo dobrą.
Minusy (-) uczniowie otrzymują za niechętny i negatywny stosunek do zajęć z uwzględnieniem wyżej wymienionych elementów. Trzy takie znaki (-) zamieniane są na cząstkową ocenę niedostateczną.
(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: aktywność).
Przy umiejętnościach ruchowych oceniamy, wg. wymagań podanych przez nauczyciela, technikę wykonania elementów gier zespołowych, gimnastycznych, tanecznych i innych.
Bierzemy pod uwagę również inne przejawy aktywności ucznia, np.: umiejętność prowadzenia rozgrzewki, sędziowanie i organizowanie zawodów, imprez .
Obszar podlega ocenie zarówno w okresie nauczania w formie tradycyjnej jak i w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, kształcenia na odległość.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, w przypadku kształcenia na odległość oceniane będą elementy umiejętności możliwe do zaprezentowania przez ucznia przy użyciu narzędzi kształcenia na odległość.
(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: umiejętności ruchowe, rozgrzewka, sędziowanie).
Wiadomości związane z kulturą fizyczną, wybranymi dyscyplinami sportu, olimpizmem, zdrowiem, wg. wymagań podanych przez nauczyciela.
Obszar podlega ocenie zarówno w okresie nauczania w formie tradycyjnej jak i w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły, kształcenia na odległość.
(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: wiadomości).
Aktywność dodatkowa uwzględnia:
- Reprezentowanie szkoły w zawodach międzyszkolnych – uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
- Zdobycie punktowanego miejsca w zawodach dzielnicowych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich – uczeń otrzymuje ocenę celującą.
- Uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych lub pozaszkolnych potwierdzonych zaświadczeniem (minimum 3 miesiące w semestrze) - uczeń otrzymuje cząstkową ocenę bardzo dobrą raz w semestrze.
Obszar podlega ocenie tylko w okresie nauczania w formie tradycyjnej.
(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: aktywność dodatkowa, zawody).
Obszar oceny
Kryteria
ocena
6
celująca
5
bardzo
dobra
4
dobra
3
dostate-
czna
2
dopuszczająca
1
niedosta-
teczna
Systematyczność
Maksymalna liczba lekcji opuszczonych (NB)
Suma w semestrze NB + NC
0-1
2-3
4-6
7-8
9-10
>10
Maksymalna liczba lekcji, na których uczeń był zwolniony z ćwiczenia przez rodzica (NC)
Obszar oceny
Kryteria
Umiejętności
Ruchowe
Technika indywidualna z gier zespołowych, lekkiej atletyki, elementów gimnastycznych, tanecznych i innych oceniana podczas lekcji sprawdzającej
Inne
Umiejętność prowadzenia rozgrzewki, fragmentu lekcji, sędziowania, organizacji zawodów, imprez rekreacyjno-sportowych
Wiadomości
Uczeń oceniany jest za terminowe oddanie i/lub realizowanie zadań z zakresu wiadomości, wyznaczonych przez nauczyciela
Aktywność
Za dodatkowe przygotowanie się do zajęć, aktywność, wyjątkową staranność wykonania ćwiczenia lub, zadania i zaangażowanie w przebieg zajęć uczeń otrzymuje "+" . Trzy takie znaki zamieniane są w cząstkową oceną bardzo dobrą.
Za jednorazowy brak aktywności, odmowę wykonania ćwiczenia, brak zaangażowania w przebieg zajęć uczeń otrzymuje "-" . Trzy takie znaki zamieniane są na cząstkową ocenę niedostateczną.
Uczeń może dostać "-" również za niestosowanie zasad czystej gry.
Aktywność
dodatkowa
Sport
Udział ucznia w szkolnych zawodach sportowych. W tym obszarze uczeń promowany jest oceną bardzo dobrą lub celującą. Za wybitne osiągnięcia sportowe uczeń otrzymuje ocenę celującą.
Rekreacja
Udział ucznia w organizacji imprez szkolnych o charakterze rekreacyjnym, prowadzenie gazetki, strony WWW itp. Udział ucznia w zajęciach sportowych pozalekcyjnych lub pozaszkolnych, potwierdzony zaświadczeniem.
W tym obszarze uczeń promowany jest oceną bardzo dobrą lub celującą.
Zakres wymagań ogólnych na poszczególne oceny
Ocena celująca: uczeń jest bardzo pilny, aktywny, bardzo chętnie ćwiczy na lekcjach, wykonuje wszystkie ćwiczenia w stopniu na jaki pozwalają mu możliwości psychoruchowe; opanował treści programu wykraczające poza poziom podstawowy; był obecny na wszystkich zajęciach w czasie semestru (systematyczność oceniana jest zgodnie z przedmiotowym ocenianiem); jest zawsze przygotowany do lekcji: posiada czysty strój gimnastyczny, w który przebiera się przed lekcją, dba o higienę ciała; zna i stosuje zasady fair play; bierze udział w pozalekcyjnych zajęciach sportowych lub czynnie uczestniczy w zawodach szkolnych jako zawodnik lub kibic.
Ocena bardzo dobra: uczeń jest aktywny na lekcji, chętnie ćwiczy; opanował treści zawarte w wymaganiach podstawowych; jest systematyczny (systematyczność oceniana jest zgodnie z przedmiotowym ocenianiem); jest przygotowany do lekcji, nie ma oceny niedostatecznej za brak stroju; zna i stosuje zasady fair play; nie bierze udziału w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, ale interesuje się życiem sportowym szkoły i uczestniczy w zawodach jako zawodnik lub kibic.
Ocena dobra: uczeń jest pilny w wykonywaniu zadań ruchowych, choć nie zawsze wykonuje je dokładnie; poziom wiedzy ucznia jest niższy niż podstawowy, ale wykazuje chęci i starania w jego pełnym opanowaniu; na ogół nie opuszcza zajęć bez usprawiedliwienia (systematyczność oceniana jest zgodnie z przedmiotowym ocenianiem ); mógł być trzykrotnie nieprzygotowany do lekcji; zna zasady fair play.
Ocena dostateczna: uczeń jest niesystematyczny w wykonywaniu zadań z wychowania fizycznego, ćwiczy poniżej swoich możliwości psychofizycznych; uczeń wykazuje problemy w opanowaniu wymagań podstawowych, ale posiada minimum wiedzy i umiejętności dla danego poziomu edukacji i stara się uczestniczyć w procesie nauczania; opuszcza lekcje wychowania fizycznego (systematyczność oceniana jest zgodnie z przedmiotowym ocenianiem); wykazuje braki w zakresie nawyków higieniczno-zdrowotnych.
Ocena dopuszczająca: uczeń niechętnie uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego, unika wykonywania ćwiczeń; wykazuje fragmentaryczną wiedzę i niski poziom umiejętności; jest bardzo rzadko przygotowany do lekcji; opuszcza zajęcia wychowania fizycznego (systematyczność oceniana jest zgodnie z przedmiotowym ocenianiem); nie uczestniczy w życiu sportowym szkoły; wykazuje znaczące braki w zakresie higieny.
Ocena niedostateczna: uczeń nie jest w stanie wykonać zadań o elementarnym stopniu trudności, nawet z pomocą nauczyciela; nagminnie opuszcza zajęcia wychowania fizycznego (systematyczność oceniana jest zgodnie z przedmiotowym ocenianiem); nie pracuje w ogóle nad podniesieniem swojej sprawności fizycznej i motorycznej, a także nad opanowaniem jakiejkolwiek wiedzy czy umiejętności; rażąco i często narusza przepisy BHP, stwarzając niebezpieczeństwo i zagrożenie dla siebie i innych; prowadzi niehigieniczny i niesportowy tryb życia.