Informatyka
Instalacja programu Scratch, zakładanie konta użytkownika
Poznasz teraz program Scratch, który powstał w Stanach Zjednoczonych, ale jest popularny na całym świecie. Można w nim tworzyć interaktywne historyjki, animacje, gry i obrazki za pomocą gotowych bloków.
Tworzenie konta użytkownika na stronie programu Scratch
Na początku utworzysz własne konto na stronie programu Scratch. To zapewni ci możliwość zapisywania swoich projektów, dzielenia się nimi z innymi użytkownikami programu i korzystania z projektów innych osób. Taka wymiana doświadczeń umożliwia szybkie tworzenie ciekawych programów.
- Otwórz stronę http://scratch.mit.edu i kliknij przycisk Dołącz do Scratch znajdujący się na górnym pasku programu.
Wyświetli się wówczas formularz z polami do wypełnienia.
- Na pierwszej stronie formularza wypełnij trzy pola.
Wybierz nazwę użytkownika – wpisz wybraną przez siebie nazwę (nie imię lub nazwisko, ale najlepiej pseudonim lub nick). Jeżeli wpisana nazwa użytkownika jest już przez kogoś używana, to po kliknięciu drugiego pola system wyświetli o tym komunikat.
Wybierz hasło – wpisz swoje hasło. System informuje, żeby je zapamiętać i nikomu nie zdradzać.
Potwierdź hasło – wpisz ponownie to samo hasło. Jeżeli wpisy nie są zgodne, system cię o tym poinformuje. Należy wtedy ponownie wpisać hasło.
- Kliknij przycisk Następne znajdujący się na dole po prawej stronie okna.
- Na drugiej stronie formularza wprowadź informacje o użytkowniku.
Miesiąc i rok urodzenia – wybierz miesiąc i rok swojego urodzenia z rozwijanych list. W informacji otwieranej po kliknięciu znaku zapytania (Dlaczego pytamy się o te informacje?) można przeczytać: Używamy tych informacji, aby obliczyć wiek społeczności używającej Scratch oraz aby mieć pewność, że ty jesteś właścicielem swojego konta, jeśli będziesz się z nami kontaktował. Twoja data urodzin nigdy nie zostanie opublikowana
Płeć – zaznacz pola mężczyzna, kobieta lub zostaw puste, jeśli nie chcesz podawać płci.
Państwo – wybierz Poland (Polska) z rozwijanej listy.- Na trzeciej stronie formularza wpisz dwukrotnie adres poczty elektronicznej (może to być adres poczty rodziców lub nauczyciela). Na ten adres przyjdzie wiadomość z potwierdzeniem rejestracji nowego użytkownika. Jeśli rejestracja nie zostanie potwierdzona, nie będzie można w pełni korzystać z konta.
- Na czwartej stronie formularza kliknij przycisk OK, Chodźmy! , ale przedtem przeczytaj zawarte na tej stronie informacje.
- Wypełnij ten formularz z rodzicami lub kimś dorosłym; nigdy nie podawaj swoich danych osobowych w internecie (tutaj: data urodzenia i e-mail) bez ich zgody.
- Zapisz w bezpiecznym miejscu wybraną przez siebie nazwę użytkownika i swoje hasło, ale nie udostępniaj go innym. Będą ci potrzebne do logowania na konto Scratcha.
Scratch jest społecznością ludzi w każdym wieku, z całego świata. Upewnij się, że twoje projekty i komentarze nie obrażają nikogo i są przyjazne.
Instalowanie programu Scratch
W nowej wersji programu Scratch możesz pracować bezpośrednio na stronie w przeglądarce internetowej. Musisz mieć jednak dostęp do internetu. Program możesz też zainstalować na komputerze. Teraz pobierzesz i zainstalujesz Scratcha. Zrób to w towarzystwie kogoś dorosłego.
- Otwórz stronę http://scratch.mit.edu, widoczną na poniższym rysunku.
- Wybierz Pomoc z głównego paska menu.
- Kliknij odsyłacz Scratch 2 Offline Editor znajdujący się po prawej stronie otwartego okna.
- Na wyświetlonej stronie kliknij pobierz (download) pod dwoma potrzebnymi programami: Adobe AIR i Scratch 2.0.
Najpierw na komputerze zostanie zainstalowane środowisko Adobe AIR, a następnie program Scratch 2.0. Program ten może działać w systemach Windows, Mac OS oraz Linux.
Instalator utworzy na dysku C folder Scratch 2 w folderze Program Files (lub Pliki programów), zainstaluje program w tym folderze oraz utworzy odsyłacz Scratch 2 na liście programów i skrót do programu na pulpicie . Na zakończenie uruchomi program Scratch 2.Pierwsze kroki w Scratchu
- Kliknij na pulpicie skrót do zainstalowanego programu Scratch.
- Jeśli w wyświetlonym oknie nie ma polskich napisów, takich jak na powyższym rysunku, kliknij ikonę z globusem w menu i wybierz z listy język polski .
Możesz pracować w dowolnym, wybranym przez siebie języku, to utrwala język, którego się uczysz.
Teraz już możesz bawić się programem i badać jego możliwości.
Link do bloga z ciekawymi projektami: http://scratch-krok-po-kroku.blogspot.com/