PSO
Przedmiotowy System Oceniania - język angielski - rok szkolny 2012/2013
Oceniamy na podstawie :
- aktywności i zaangażowania ucznia : udział w lekcji i wykonywanie prac domowych będzie premiowane plusami lub minusami. Po otrzymaniu czterech „znaczków” uczeń otrzymuje odpowiednio następujące oceny:
+ + + + bardzo dobry
+ + + - dobry
+ + - - dostateczny
+ - - - dopuszczający
- - - - niedostateczny
- lekcji powtórzeniowych ,
· - odpowiedzi ustnych lub pisemnych (kartkówka) z wiadomości bieżących obejmujących materiał zawarty najwyżej w trzech ostatnich jednostkach lekcyjnych, kartkówki nie muszą być zapowiadane, może ich być dowolna ilość w ciągu dnia - ocen tych nie można poprawiać, czas trwania kartkówki nie może być dłuższy niż 15 min. Uczniowi, który był nieobecny na kartkówce, w dzieniku elektronicznym nauczyciel wpisuje nb”. Jest to znak umowny i informacja dla ucznia i jego rodziców/ opiekunów prawnych o nieobeności dziecka na kartkówce. Możliwa jest ocena z każdego zadania na kartkówce osobno, jeśli każde z tych zadań obejmuje materiał z innej lekcji z trzech ostatnich godzin lekcyjnych. Jest to zwykle kolejna kartkówka z danego materiału lekcyjnego i okazja do otrzymania pozytywnej oceny w przypadku gdy wczesniejsze kartkówki wypadły słabiej.
· - pisemnych prac klasowych, sprawdzianów lub testów zapowiedzianych i wpisanych do dziennika z dwutygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzonym lekcją utrwalającą . W przypadku sprawdzianu po jednym unicie mozliwe jest jednotygodniowe wyprzedzenie. Sprawdziany Zawierają wiadomości z pełnego działu programowego. W przypadku otrzymania przez ucznia oceny ndst, uczeń zobowiązany jest poprawić tę ocenę w terminie uzgodnionym z nauczycielem danego przedmiotu (do dwóch tygodni – 10 dni roboczych). Oceną ostateczną jest średnia tych ocen. W przypadku nieobecności ucznia na sprawdzianie, uczeń zobowiązany jest napisać zaległy sprawdzian, test lub pracę klasową w terminie uzgodnionym z nauczycielem danego przedmiotu do dwóch tygodni (10 dni roboczych) od ostatniego dnia nieobecności. Uczniowi, który był nieobecny nasprawdzianie, pracy klasowej lub teście, w dzieniku elektronicznym nauczyciel wpisuje „nb”. Jest to znak umowny i informacja dla ucznia i jego rodziców/ opiekunów prawnych o nieobeności dzieckana sprawdzianie, pracy klasowej lub teście. Obowiązkiem ucznia jest ustalenie tego terminu z nauczycielem danego przedmiotu. Niewywiązanie się z terminu oznacza otrzymanie przez ucznia oceny niedostatecznej.
· - sprawdzianów, pisemnych prac klasowych, testów obejmujących wiadomościz całego semestru lub roku, zapowiedzianych i wpisanych do dziennika z tygodniowym wyprzedzeniem . W przypadku otrzymania przez ucznia oceny ndst, uczeń zobowiązany jest poprawić tę ocenę w terminie uzgodnionym z nauczycielem danego przedmiotu (do dwóch tygodni). Oceną ostateczną jest średnia tych ocen. W przypadku nieobecności ucznia na sprawdzianie, uczeń zobowiązany jest napisać zaległy sprawdzian, test lub pracę klasową w terminie uzgodnionym z nauczycielem danego przedmiotu do dwóch tygodni (10 dni roboczych) od ostatniego dnia nieobecności. Uczniowi, który był nieobecny nasprawdzianie, pracy klasowej lub teście, w dzieniku elektronicznym nauczyciel wpisuje „0”. Jest to znak umowny i informacja dla ucznia i jego rodziców/ opiekunów prawnych o nieobeności dzieckana sprawdzianie, pracy klasowej lub teście. Obowiązkiem ucznia jest ustalenie tego terminu z nauczycielem danego przedmiotu. Niewywiązanie się z terminu oznacza otrzymanie przez ucznia oceny niedostatecznej.
W uzasadnionych wypadkach uczeń może poprawić jedną niekorzystną ocenę ze sprawdzianu w semestrze. Ocenę tę należy poprawić do 30 dni przed radą klasyfikacyjną po wczesniejszym ustaleniu terminu z nauczycielem.
3. W ciągu tygodnia uczniowie mogą napisać dwie prace klasowe, testy lub sprawdziany.
Nie wlicza się do prac klasowych pisemnej formy odpowiedzi ustnej (kartkówka).
4. Prace klasowe i sprawdziany oddawane są przez nauczycieli w ciągu 14 dni kalendarzowych od napisania pracy.
5. Sprawdziany, testy, prace pisemne, dyktanda, kartkówki stanowią dokumentację szkolną i przechowywane są przez nauczycieli przez cały rok szkolny, do 31 sierpnia. Prace te są do wglądu rodziców u nauczycieli poszczególnych przedmiotów w czasie zebrań, dni otwartych lub wspólnie ustalonych spotkań indywidualnych. Uczniowie ani rodzice nie zabierają prac do domu. W szczególnie uzasadnionych wypadkach możliwe jest skopiowanie pracy na terenie szkoły w ustalonym wcześniej terminie.
6. Uczeń może zgłosić brak zeszytu, podręcznika ćwiczeń, przyborów na kartce, na początku lekcji. Otrzymuje wtedy minus.
I odpowiednio:
---- = 1
Jeśli w zeszycie, ćwiczeniach lub podręczniku była zadana praca domowa, a uczeń nie przyniósł na lekcję ktorejś z tych rzeczy, otrzymuje np.
Za niezgłoszony brak zeszytu, podręcznika, ćwiczeń lub zadania domowego, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
7. Systematycznie będzie sprawdzana praca domowa ucznia poprzez: - kontrolę zeszytu oraz zeszytu ćwiczeń
- odpowiedź ustną
- kartkówkę.
Praca domowa będzie zapisywana na tablicy. Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie zadania domowego i wykonanie go. Uczeń, który nie wywiąże się z tego obowiązku, zgłasza brak pracy domowej lub nieprzygotowanie do lekcji na kartce, na początku lekcji.
Za każdy zgłoszony brak pracy domowej oraz za nieprzygotowanie do lekcji uczeń otrzymuje znak: np. Uczeń, który nie zgłosi nauczycielowi na kartce, na początku lekcji, braku zadania domowego lub nieprzygotowania do lekcji, otrzymuje ocenę niedostateczną. Za zgłoszony na początku lekcji na kartce częściowy brak pracy domowej uczeń otrzymuje: "-". Jeśli uczeń nie zgłosi częściowego braku pracy domowej, otrzymuje ocenę niedostateczną.
Uczeń może zgłosić np 3 razy w ciągu semestru. Jeśli uczeń nie zgłosi żadnego np, to na koniec semestru, przed wystawieniem oceny semestralnej, otrzymuje cząstkową ocenę celującą za aktywność.
9. Ocena końcoworoczna i semestralna jest wynikiem systematycznej pracy ucznia przez cały semestr/rok szkolny. Ocena na koniec semestru/ roku szkolnego obejmuje oceny ze sprawdzianów, kartkówek, aktywności, gramatyki, słownictwa, prac domowych, przygotowania do lekcji oraz opanowania umiejętności językowych takich jak mówienie, czytanie ze zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, pisanie.Ocena semestralna i końcowa nie jest średnią arytmetyczną otrzymanych przez ucznia ocen.
10. Sprawdziany, prace klasowe pisemne, testy, kartkówki, karty pracy będą oceniane według następujących kryteriów ogólnej punktacji :
Celujący
powyżej 100%
Bardzo dobry
96% - 100%
Dobry
81% - 95%
Dostateczny
66% - 80%
Dopuszczający
46% - 65%
Niedostateczny
0% - 45%
11. Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który wykonał poprawnie zadania na ocenę bardzo dobrą oraz rozwiązał zadanie obejmujące wymagania wykraczające z danego działu programowego.
Uczeń, który będzie:
- rozwiązywał dodatkową pracę o podwyższonym stopniu trudności
- miał konkretne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach
- brał aktywny udział w zajęciach dodatkowych, projektach, przygotowywał dodatkowe materiały na lekcję wykraczające ponad podstawe programową
może otrzymać cząstkową ocenę celującą.
12. Kategorii ocen wraz z wagami do Przedmiotowego Systemu Oceniania zgodne z WSO.
Lp.
Kategorie ocen
Przykładowe zastosowanie
Wagi
1.
Odpowiedź ustna
max z trzech ostatnich lekcji
4
2.
Sprawdzian
spr. po dziale, spr. po semestrze, test kompetencji, laureat konkursu przedmiotowego
5
3.
Kartkówka
max z trzech ostatnich lekcji, dyktando
4
4.
Praca domowa
zadanie domowe, zadanie projektowe indywidualne/grupowe
3
5.
Aktywność
praca na lekcji, specjalne przygotowanie do zajęć, udział w konkursach
2
6.
Praca pisemna
domowa praca pisemna, referat
3
7.
Zadanie
zadanie na lekcji, praca w grupach
2
8.
materiały
Książka, ćwiczenia, zeszyt
4
13. Uczeń, który przeszkadza na lekcji - nie wykonuje poleceń nauczyciela, rozmawia, podpowiada, itp - będzie ukarany znaczkiem "-". Kolejne upomnienie, to ocena ndst z aktywności. Za oszukiwanie na sprawdzianach, kartkówkach, testach, podpowiadanie innym uczniom, którzy odpowiadają na ocenę, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
14. Do podręczników i ćwiczeń dołączone są płyty cd.
Jest to niezbędna część podręcznika i ćwiczeń a obowiązkiem ucznia jest pracować z płytą gdy wymagają tego zadania. Płyta dołączona do podręcznika to ćwiczenia interaktywne, które są doskonałą formą natychmiastowego sprawdzenia wiedzy z danego działu. Rozwiązując zadania z płyty multi rom, wynik testu otrzymywany jest natychmiat po jego zakończeniu.
Płyty dołączone do ćwiczeń, to doskonała okazja do rozwiązywania typowych zadań egzaminacyjnych. Poza zadaniami tego typu rozwiązywanymi na lekcji, uczeń w formie pracy domowej wykonuje podobne zadania sam. Obowiązkiem ucznia jest odrabianie prac domowych zadanych z płyty.
15. Sposoby informowania ucznia i rodzica o ocenach:
- wpis oceny do dziennika elektronicznego
- wszystkie sprawdziany będą przechowywane przez nauczyciela do wglądu dla rodziców i uczniów
- informacja o ocenach i postępach uczniów na zebraniach i konsultacjach indywidualnych z rodzicami.
16. Kontakt e-mail:
Wszelkie e-maile do Państwa, dodatkowe zadania dla uczniów oraz odpowiedzi na e-mail od Państwa będę uzupełniać 2 razy w tygodniu:
poniedziałek: 10.45 - 11.30 oraz
środa: 11.40- 12.25
z wyłączeniem sytuacji, gdy prowadzę lekcję w zastępstwie za nauczyciela, który jest nieobecny.
Marta Kisielewicz