- O mnie
- Mój przedmiot- muzyka i system oceniania
- Zadania do samodzielnej pracy kl.4
- Zadania do samodzielnej pracy kl.5
- Zadania do samodzielnej pracy kl. 6
- Zadania do samodzielnej pracy kl. 7
- E- podręczniki muzyka
- Gry i zabawy dla chętnych podczas niechodzenia do szkoły
- System oceniania z muzyki za zdalne lekcje
SYSTEM OCENIANIA Z MUZYKI
1. Dokument ten jest załącznikiem do Statutu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II. Na początku roku szkolnego uczniowie i ich opiekunowie zapoznają się z zasadami oceniania i wymaganiami edukacyjnymi z realizowanego programu nauczania, a także ze sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów. Rodzice są informowani o osiągnięciach swoich dzieci podczas zebrań ogólnych, konsultacji indywidualnych, za pomocą informacji zamieszczonej w dzienniku elektronicznym po zalogowaniu na swoje konto.
2.Treści programowe z przedmiotu muzyka zawarte są w podstawie programowej do przedmiotu i realizowane za pomocą programu nauczania dostępnego na stronie wydawnictwa Nowa Era.
3. Nauczyciel dokonuje oceny w sposób jawny. Ocena śródroczna/roczna, a także śródsemestralna nie jest średnią arytmetyczną ani średnią ważoną (e-dziennik) z poszczególnych stopni.
4.Uczeń powinien systematycznie pracować przez cały rok szkolny i być przygotowanym do każdej lekcji z trzech ostatnich tematów, omawianych zagadnień.
5.Uczeń jest zobowiązany prowadzić zeszyt przedmiotowy, który będzie podlegał ocenie. W razie nieobecności powinien mieć uzupełnione notatki na drugą lekcję od momentu powrotu do szkoły. Na ławce ucz. w czasie zajęć powinien znajdować się podręcznik oraz zeszyt przedmiotowy i ewentualnie wskazane przez nauczyciela materiały. Brak któregokolwiek z nich skutkuje otrzymaniem nieprzygotowania do lekcji.
6.Uczeń może być dwa razy w semestrze nieprzygotowany do zajęć, czasem dopuszczalne jest także nieprzygotowanie z ważnych powodów, ale potwierdzone przez opiekuna dziecka (zdrowie, nagła sytuacja trudna - sporadyczne przypadki!). Nieprzygotowanie ucznia do lekcji zgłaszamy nauczycielowi na początku zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
7. Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie i wykonanie zadania domowego. Uczeń, który nie wywiązał się z tego obowiązku, zgłasza brak pracy domowej na początku lekcji. Uczeń otrzymuje np. Zadanie musi zostać wykonane przez ucznia na następną lekcję i przedstawione nauczycielowi.
8. Nauczyciel sprawdza: kartkówki i sprawdziany do 14 dni. Uczeń, który otrzyma ze sprawdzianu, pracy klasowej, pracy pisemnej, kartkówki (bądź ważnej pracy na ocenę) ocenę niedostateczną ma obowiązek w ciągu 14 dni napisać poprawę danej pracy sprawdzającej.
8. W razie niedyspozycji nauczyciela prace uczniów (formy sprawdzające) będą oddane w najdogodniejszym terminie! (Nie ulegają przedawnieniu)!
9. Stwierdzenie niesamodzielnej pracy pisemnej na lekcji lub w domu skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej bez możliwości jej poprawy.
10. W razie nieobecności na sprawdzianie albo zapowiedzainej kartkówce, uczeń musi napisać pracę niezwłocznie na pierwszej lekcji po powrocie z nieobecności, jeśli nie napisze pracy, otrzymuje ocenę niedostateczną.
OCENIANIE AKTYWNOŚCI:
1. Odpowiedzi ustne i kartkówki - formy niezapowiadane, materiał z trzech ostatnich lekcji/ zagadnień/ materiału omówionego podczas trzech ostatnich lekcji.
2. Sprawdziany i kartkówki - formy zapowiadane, zawsze jest powtórzenie z podaniem materiału obowiązującego na sprawdzianie lub kartkówce.
3. Zadania - formy zapowiadane, tworzone w klasie bądź samodzielnie w domu, ilość uzależniona od realizowanego materiału nauczania.
4. Prace domowe
W trakcie trwania roku szkolnego mogą pojawić się inne formy sprawdzające niż ww.
8. Zasady szczęśliwego numerka: zwalnia od niezapowiedzianej formy sprawdzającej pisemnej oraz ustnej.
KRYTERIA OGÓLNEJ PUNKTACJI WG STATUTU SZKOŁY
Celujący
95 %- 100%
Bardzo dobry
91% - 94%
Dobry
76% - 90 %
Dostateczny
56% - 75%
Dopuszczający
41% - 55%
Niedostateczny
0% - 40%
Szczególowe ocenianie kl.4
1. Śpiewanie na ocenę hymnu narodowego, pieśni patriotycznej oraz kolędy z pamięci. Ocenę celującą otrzyma uczeń, który zaśpiewa solo przed całą klasą. Ocenę bardzo dobrą otrzymają uczniowie, którzy zaśpiewaja w grupie do 4 osób maks. Nieumiejętność tekstu, powoduje otrzymanie niższych ocen.
2.Aktywność na lekcji nagradzana jest +, jeśli uczeń uzbiera trzy plusy, otrzymuje ocenę bdb z aktywności. Każda lekcja to jeden +. Jesli uczeń zdobędzie nastepne 3 plusy otrzymuje ocenę celującą z aktywności.
3. Ocena z ilustracji do muzyki.
4. Ocena z gry na flecie prostym. Trzeba zagrać gamę C-dur i melodię. Oceniana jest dobra intonacja dźwięków, prawidłowe chwyty na flecie, rytm.
5. Kartkówka z wartości rytmicznych.
6. Ocenę celujacą cząstkową można otrzymać za udział w wystepach, apelach szkolnych, koncertach oraz za uczestnictwo w konkursach i w zajęciach arytstycznych dodatkowych. Uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych I stopnia, również otrzymują ocenę celującą.
7. Zeszyt kilka razy w roku szkolnym.
Szczegółowe ocenianie kl.5
1. Oceny zdobywamy za sprawdziany, kartkówki
2. Śpiewanie pieśni patriotycznych i kolęd.Ocenę celującą otrzyma uczeń, który zaśpiewa solo przed całą klasą. Ocenę bardzo dobrą otrzymają uczniowie, którzy zaśpiewaja w grupie do 4 osób maks. Nieumiejętność tekstu, powoduje otrzymanie niższych ocen.
3. Ocena z ilustracje do muzyki programowej i ilustracyjnej.
4 .Aktywność na lekcji nagradzana jest +, jeśli uczeń uzbiera trzy plusy, otrzymuje ocenę bdb z aktywności. Każda lekcja to jeden +. Jesli uczeń zdobędzie nastepne 3 plusy otrzymuje ocenę celującą z aktywności.
5.Ocenę celujacą cząstkową można otrzymać za udział w wystepach, apelach szkolnych, koncertach oraz za uczestnictwo w konkursach i w zajęciach arytstycznych dodatkowych. Uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych I stopnia, również otrzymują ocenę celującą.
6. Ocena za zeszyt.
Szczegółowe ocenianie kl.6
1. Oceniane są sprawdziany i kartkówki.
2. Zadania wykonywane podczas lekcji.
3. Prace dodatkowe na ocenę celującą, prezentacje multimedialne lub referaty, dotyczące kompozytorów.
4. Aktywność na lekcji nagradzana jest +, jeśli uczeń uzbiera trzy plusy, otrzymuje ocenę bdb z aktywności. Każda lekcja to jeden +. Jesli uczeń zdobędzie nastepne 3 plusy otrzymuje ocenę celującą z aktywności.
5. Zeszyt
6. .Ocenę celujacą cząstkową można otrzymać za udział w wystepach, apelach szkolnych, koncertach oraz za uczestnictwo w konkursach i w zajęciach arytstycznych dodatkowych. Uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych I stopnia, również otrzymują ocenę celującą.
7. Możliwe jest zaśpiewanie wybranej przez siebie piosenki lub zagranie na instrumencie muzycznym utworu na ocenę celującą.
Szczegółowe ocenianie kl. 7
1. Oceniane są sprawdziany i kartkówki.
2. Zadania wykonywane podczas lekcji.
3. Prace dodatkowe na ocenę celującą, prezentacje multimedialne lub referaty, dotyczące kompozytorów.
4. Aktywność na lekcji nagradzana jest +, jeśli uczeń uzbiera trzy plusy, otrzymuje ocenę bdb z aktywności. Każda lekcja to jeden +. Jesli uczeń zdobędzie nastepne 3 plusy otrzymuje ocenę celującą z aktywności.
5. Zeszyt
6. .Ocenę celujacą cząstkową można otrzymać za udział w wystepach, apelach szkolnych, koncertach oraz za uczestnictwo w konkursach i w zajęciach arytstycznych dodatkowych. Uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych I stopnia, również otrzymują ocenę celującą.
7.Możliwe jest zaśpiewanie wybranej przez siebie piosenki lub zagranie na instrumencie muzycznym utworu na ocenę celującą.
Agnieszka Grzesik