• Przedmiotowe Ocenianie - Religia

• Podane zasady dotyczą nauczania stacjonarnego i zdalnego.

Przygotowanie ucznia do lekcji:

• Uczeń jest przygotowany na każdą lekcję.

• Po wejściu do klasy uczeń w ciszy wyciąga podręcznik, zeszyt do religii, przybory do pisania.

• W klasach  I - III podręcznik zawiera karty pracy; zeszyt służy głównie do wklejania tekstów pomocniczych lub informacji  (jest potrzebny, nie podlega ocenie  katechety).

• W klasach IV - VIII podręcznik jest tekstem pomocniczym ( potrzebnym, trzeba  koniecznie w domu przeczytać poprzednią katechezę w ramach pracy domowej i przygotowania do następnej katechezy); praca w zeszycie podlega ocenie katechety.

Prowadzenie zeszytu

Bardzo chciałabym, aby:

• zeszyt do religii był piękną wizytówką ucznia, świadectwem jego wiary i miłości  do Pana Boga oraz solidnej pracy;

• każdą katechezę zaczynać wpisywać do zeszytu od nowej

strony;

• każda katecheza miała swój numer i datę;

• każdy temat był podkreślony;

• każdy rysunek pokolorowany;

• nie wchodzić z pisaniem i rysowaniem poza margines;

• uzupełniać katechezy, które odbyły się w szkole  podczas nieobecności ucznia.

Zaliczanie modlitw

• Repetitio est mater studiorum ( powtarzanie jest matką uczenia się).

• Na początku semestru uczeń otrzymuje kartkę z listą zaplanowanych umiejętności, modlitw i pieśni  do powtórzenia czy nauczenia się. Tę kartkę wkleja do zeszytu.

• formuła spowiedzi - zawsze indywidualnie (ustnie lub pisemnie);

• pozostałe modlitwy mogą być zdawane pojedynczo lub w grupie 2 - 5 osób; pisemnie - po ustaleniu terminu z całą klasą.

• przy pojedynczym zdawaniu kolejność modlitw jest dowolna;

• przestrzegamy wszystkich podanych terminów zdawania;

dla przypomnienia :

I półrocze - do świąt Bożego Narodzenia !

II półrocze - do końca maja!

Zdawanie  pieśni:

• Kto śpiewa i wie, co śpiewa, ten podwójnie się modli.

• Pieśni religijne są owocem chrześcijańskiej kultury wierzących; wynikają z pragnienia dialogu ze Stwórcą i mogą być doskonalą formą modlitwy i trwania sercem przed Panem.

• Przy zaliczaniu pieśni ważne są: rozumienie tekstu pieśni i znajomość melodii; nie wymagam znajomości słów pieśni ( od tego są kartki z tekstem dawanym uczniom na religii, słowa pieśni zawarte w jednostkach lekcyjnych lub przy końcu katechizmu, modlitewniki otrzymywane przed I Komunią Świętą, wreszcie - ekrany z tekstem w kościołach).

• Uczeń ma zaliczoną pieśń, gdy na katechezie aktywnie włącza się we wspólny  jej śpiew.

Zachęty:

• Dopełnieniem katechezy ( jej szczytem) jest regularne uczestniczenie w niedzielnej Mszy Świętej. Katecheza jest przygotowaniem do sakramentalnego spotkania ucznia z Bogiem.

• Mile widziana jest formacja i posługa ministrancka chłopców (zasadniczo od klasy drugiej).

• Zapraszam na: różaniec w październiku, roraty w grudniu, Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale w Wielkim Poście, nabożeństwa majowe. Regularny udział  w tych nabożeństwach  to dodatkowa aktywność ucznia. Można w ten sposób  podwyższyć swoją ocenę końcoworoczną z religii o jeden stopień.

• Solidny udział w formacji ministranckiej lub w innej grupie religijnej (np. w scholi, w Ruchu Światło-Życie...) również podwyższa ocenę końcoworoczną z religii o jeden stopień.

• Ocenę końcoworoczną z religii o jeden stopień może również podwyższyć aktywny i solidny udział w liturgii w parafii (np. co najmniej trzykrotne czytanie Słowa Bożego  na Mszy Świętej z udziałem dzieci w niedziele i na Roratach, śpiewanie psalmu, czytanie rozważań różańcowych w październiku, rozważań stacji Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście).