•

Ocena powinna mieć charakter wspierający, a nie represyjny. Ocena nie powinna porównywać uczniów, nie powinna wskazywać braków lecz podkreślać, to co uczeń już opanował i zdobył.

Niedopuszczalne jest formułowanie oceny na podstawie wyników testów sprawności fizycznej.

Ocena winna być wypadkową pięciu składowych - systematyczności, aktywności, umiejętności ruchowych, wiadomości i aktywności dodatkowej.

Systematyczne uczestniczenie w zajęciach jest ważnym elementem realizacji procesu wychowania fizycznego. Udział w zajęciach ma wdrażać ucznia do systematycznego podejmowania aktywności fizycznej w życiu codziennym. Dopuszczalny jest niewielki procent nieobecności z powodów losowych. Uczeń na każdej lekcji powinien mieć odnotowane, czy w niej uczestniczy, czy posiada odpowiedni strój. Zaznaczone są również zwolnienie od rodzica lub lekarza
              i nieobecności.

Przygotowanie do lekcji - uczeń ma obowiązek ćwiczyć w stroju sportowym: koszulce sportowej, spodenkach lub spodniach sportowych, butach sportowych wiązanych, na halowej podeszwie. Uczeń ma obowiązek ćwiczyć bez biżuterii
              i w związanych włosach jeśli są długie, i w ocenie nauczyciela przeszkadzają
              w ćwiczeniach.

Uczeń dwa razy w semestrze może zgłosić nieprzygotowanie do lekcji
              z powodu braku stroju lub złego samopoczucia. Za każde kolejne, nieusprawiedliwione nieprzygotowanie uczeń otrzyma ocenę niedostateczną.

Systematyczność oceniamy z wagą 5.

(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: systematyczność, brak stroju, zwolnienie z ćwiczeń przez rodzica, lekarza lub pielęgniarkę szkolną).

Aktywność  na zajęciach wychowania fizycznego zaznaczana jest przy pomocy znaków (+) i (-).

Plusy uczniowie otrzymują za przejawy zaangażowania, stosunek do przedmiotu, wykonywanie ćwiczeń w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości, inwencję twórczą, aktywny udział w zajęciach, pełnienie funkcji kapitana zespołu, grupowego, sędziego, stosowanie zabiegów higienicznych, dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych, przestrzeganie regulaminów, zasad bhp, zasad czystej gry, poszanowanie mienia szkolnego, obowiązkowość, sumienność, zdyscyplinowanie i życzliwy stosunek do innych. Trzy takie znaki (+) zamieniane są na cząstkową ocenę bardzo dobrą.

Minusy (-) uczniowie otrzymują za niechętny i negatywny stosunek do zajęć z uwzględnieniem wyżej wymienionych elementów. Trzy takie znaki (-) zamieniane są na cząstkową ocenę niedostateczną.

aktywność oceniamy z wagą 5.

(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: aktywność).

Przy umiejętnościach ruchowych oceniamy, wg. wymagań podanych przez nauczyciela, technikę wykonania elementów gier zespołowych, gimnastycznych, tanecznych i innych. W obszarze tym stosujemy wagę 3.

Bierzemy pod uwagę również inne przejawy aktywności ucznia, np.: umiejętność prowadzenia rozgrzewki – waga 3, sędziowanie i organizowanie zawodów, imprez z wagą 1.

(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: umiejętności ruchowe, rozgrzewka, sędziowanie).

Wiadomości związane z kulturą fizyczną oceniamy z waga 2. (wg. wymagań podanych przez nauczyciela).

(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: wiadomości).

Aktywność dodatkowa uwzględnia:

• Reprezentowanie szkoły w zawodach międzyszkolnych – uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
              • Zdobycie punktowanego miejsca w zawodach dzielnicowych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich – uczeń otrzymuje ocenę celującą.
              • Uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych lub pozaszkolnych potwierdzonych zaświadczeniem (minimum 3 miesiące w semestrze)- uczeń otrzymuje cząstkową ocenę bardzo dobrą raz w semestrze.

Aktywność dodatkową oceniamy z wagą 2.

(kategorie ocen z tego obszaru wykorzystywana w dzienniku elektronicznym: aktywność dodatkowa, zawody).

Obszar oceny

Kryteria

ocena

celująca

bardzo

dobra

dobra

dostate-

czna

dopuszczająca

niedosta-

teczna

Systematyczność

Maksymalna liczba lekcji opuszczonych bez usprawiedliwienia (NB)

Suma w semestrze  NB + NC

>10

Maksymalna liczba lekcji, na których uczeń był zwolniony z ćwiczenia przez rodzica (NC)

Obszar oceny

Kryteria

Umiejętności

Ruchowe

Technika indywidualna z gier zespołowych,  lekkiej atletyki, elementów gimnastycznych, tanecznych i innych oceniana podczas lekcji sprawdzającej

Inne

Umiejętność prowadzenia rozgrzewki, fragmentu lekcji, sędziowania, organizacji zawodów, imprez rekreacyjno-sportowych

Wiadomości

Uczeń oceniany jest za terminowe oddanie i/lub realizowanie zadań z zakresu wiadomości, wyznaczonych przez nauczyciela

Aktywność

Za dodatkowe przygotowanie się do zajęć, aktywność, wyjątkową staranność wykonania ćwiczenia lub, zadania  i zaangażowanie w przebieg zajęć uczeń otrzymuje "+" . Trzy takie znaki zamieniane są w cząstkową oceną bardzo dobrą.

Za jednorazowy brak aktywności, odmowę wykonania ćwiczenia, brak zaangażowania w przebieg zajęć uczeń otrzymuje "-" . Trzy takie znaki zamieniane są na cząstkową ocenę niedostateczną.

Uczeń może dostać "-" również za niestosowanie zasad czystej gry.

Aktywność

dodatkowa

Sport

Udział ucznia w szkolnych zawodach sportowych. W tym obszarze uczeń promowany jest oceną bardzo dobrą lub celującą. Za wybitne osiągnięcia sportowe uczeń otrzymuje ocenę celującą.

Rekreacja

Udział ucznia w organizacji imprez szkolnych o charakterze rekreacyjnym, prowadzenie gazetki, strony WWW itp. Udział ucznia w zajęciach sportowych pozalekcyjnych lub pozaszkolnych, potwierdzony zaświadczeniem.

W tym obszarze uczeń promowany jest oceną bardzo dobrą lub celującą.