• PSO 2022/23

• PSO 2021/2022

Na lekcji oceniane będą:- czytanie ze zrozumieniem (tekstu z podręcznika), - analiza prostego tekstu źródłowego

- posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu chronologii, - obliczanie czasu wydarzeń , długości ich trwania, umieszczenie ich na osi czasu

- umiejętność łączenia faktów, myślenia przyczynowo - skutkowego, - porównanie epok, ustrojów politycznych, społecznych i gospodarczych

- wypowiedzi ustne, wypowiedzi pisemne (zadania domowe, wypracowania), - sprawdziany pisemne (testy, sprawdziany, kartkówki)

- zaangażowanie i wkład pracy ucznia, - praca w grupie, - prowadzenie zeszytu przedmiotowego

Sprawdzanie i ocenianie osiągnięć uczniów:

1. Formy aktywności

- odpowiedzi ustne, - praca domowa, sprawdziany, - aktywność na lekcji

- prace samodzielne

- kartkówki (z ostatnich trzech lekcji bez zapowiedzi)

- sprawdziany (każdy dział programowy, kończy się sprawdzianem zapowiedzianym z tygodniowym wyprzedzeniem)

- praca z mapą

- gazetki, gabloty

2. Sposoby oceniania:

- stopniami plusami/minusami ( „plus” można otrzymać za aktywność na lekcji, odrabianie prac dodatkowych), za 5 plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą (5). Brak zadania domowego odnotowane jest w dzienniku za pomocą „minusa”, za 3 minusy uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną (1).

- - uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji (brak pracy domowej, zeszytu, podręcznika) dwa razy w półroczu,
          zgłoszenie jest na początku lekcji podczas sprawdzania obecności. Za brak zgłoszenie nieprzygotowania lub kolejne nieprzygotowanie w semestrze uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną (1). Uczeń aktywnie uczestniczy na lekcji, wykonuje zadania i polecenia nauczyciela. W przypadku braku reakcji na polecenia nauczyciela, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną (1).

- ocena śródroczna nie jest średnia arytmetyczną uzyskanych w półroczu ocen.

- na ocenę roczną składają się oceny z dwóch półroczy

- uczeń nieobecny na pracy klasowej (sprawdzian) zgłasza się do nauczyciela celem ustalenia nowego terminu zaliczenia pracy klasowej.

Ocenę ze sprawdzianów, kartkówek, testów ustala się w skali procentowej:

Ocena

Procent