• Przedmiotowe ocenianie

• System oceniania pracy uczniów

w klasach 4-6 szkoły podstawowej oraz  I - III  gimnazjum na lekcji matematyki

w roku szkolnym 2015 / 2016

1)       Ocenie podlega aktywności i zaangażowania ucznia – udział w lekcji i wykonywanie prac domowych będzie premiowane plusami lub minusami. Po otrzymaniu pięciu „znaczków” uczeń otrzymuje odpowiednio następujące oceny:

+ + + + +    bardzo dobry

+ + + + ­-     dobry

+ + + --     dostateczny

+ + ---     dopuszczający

+ ----      niedostateczny

2)       Przeprowadzanie krótkich prac sprawdzających - „kartkówek”, z których na podstawie zdobytych punktów będzie wystawiona odpowiednia ocena zgodnie z WO obowiązującym w szkole:

Kryteria ocen:

>95% plus zad. dod.          -               celujący

100 % - 91 % punktów        -              bardzo dobry

90 %  - 76 % punktów        -               dobry

75 %  - 56 % punktów       -              dostateczny

55 %  - 41 % punktów       -              dopuszczający

40 %  - 0 %  punktów         -              niedostateczny

-          „kartkówki” będą niezapowiedziane i zapowiedziane z aktualnie przerabianego materiału, na początku lub pod koniec lekcji

3)       Przeprowadzanie prac sprawdzających –  sprawdzianów po zakończeniu każdego działu (kryteria oceny jak wyżej):

-          każdy „sprawdzian” zapowiadany będzie z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzony będzie lekcją powtórzeniową

-          „sprawdzian” składać się może z zadań otwartych i zadań zamkniętych (testy wyboru)

-          na „sprawdzianie” z zadań otwartych zadanie na poziomie wykraczającym poza podstawowy program nauczania nie będzie punktowane. Uczeń może otrzymać ocenę celującą, jeżeli ze sprawdzianu otrzyma  min 95% ilości punktów oraz rozwiąże zadanie o podwyższonym stopniu trudności lub napisze sprawdzian bezbłędnie na 100%.

-     zadanie dodatkowe jest punktowane i wpływa na ocenę końcową sprawdzianu (punkty są doliczane)

4)       Za ściąganie i nieuczciwość na sprawdzianie uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

5)       Nieusprawiedliwiona nieobecność na sprawdzianie będzie traktowana jak ocena niedostateczna bez możliwości poprawy.

6)       Systematycznie będzie sprawdzana praca domowa ucznia poprzez:

-          kontrolę zeszytu

-          odpowiedz ustną

-          kartkówkę.

Praca domowa będzie zapisywana na tablicy. Obowiązkiem ucznia jest zanotowanie zadania domowego i wykonanie go.

Uczeń, który nie wywiązał się z tego obowiązku zgłasza brak pracy domowej na początku lekcji.

Za każdy zgłoszony brak pracy otrzymuje znak: np, za brak części pracy: bz i  odpowiednio 2xbz = np. Uczeń, który nie zgłosi np otrzymuje ocenę niedostateczną.Za niewykonanie pracy domowej  w semestrze powyżej:

2 razy – uczeń traci szansę na semestralną ocenę bardzo dobrą

4 razy - dobrą

6 razy - dostateczną

10 razy - dopuszczającą

W wyjątkowych  i uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się wykonanie zaległych prac domowych oraz dodatkowej  pracy ustalonej wcześniej z nauczycielem .

7)       Uczeń, który będzie:

-           posiadł wiedzę i umiejętności przewidziane programem nauczania matematyki w danej klasie  w takim stopniu, że                biegle rozwiązuje matematyczne problemy teoretyczne i praktyczne oraz stosuje pomysły matematyczne w nietypowych sytuacjach.

-         rozwijał swoje uzdolnienia np rozwiązywał dodatkową pracę o podwyższonym stopniu trudności w specjalnym zeszycie

-       miał konkretne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach matematycznych

-         brał aktywny udział w zajęciach koła matematycznego jeśli takie powstanie

może otrzymać ocenę celującą.

8)       Uczeń, który przeszkadza na lekcji będzie ukarany dodatkowa pracą domową, z której nie można zgłosić np

9)       Ocena semestralna/końcowa jest oceną wystawioną przez nauczyciela  i nie jest średnią arytmetyczną ocen otrzymanych przez ucznia ani oceną proponowaną pzrze Librus.

10)   Poprawa ocen:

-          konieczność poprawy każdej oceny niedostatecznej ze sprawdzianu (na dodatkowych zajęciach, około 2 tygodnie od otrzymania oceny, po wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem , nieusprawiedliwiona nieobecność ucznia w terminie poprawy będzie traktowana jak ocena niedostateczna z poprawy ,a w dziennku elektronicznym pojawi się nb)

-          jeden raz w semestrze możliwość poprawy oceny niekorzystnej dla ucznia

12)   Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowane do lekcji tj. brak zeszytu, podręcznika, przyborów. Otrzymuje wtedy „znaczek ”-, jeśli uczeń nie poinformuje nauczyciela przed lekcją o ww. brakach otrzyma ocenę niedostateczną.

13)   Sposoby informowania ucznia i rodzica o ocenach:

-          wpis oceny do dziennika elektronicznego

-          wszystkie sprawdziany będą przechowywane przez nauczyciela do wglądu dla rodziców i uczniów

-          informacja o ocenach i postępach uczniów na zebraniach i konsultacjach indywidualnych z rodzicami.

Kategorie  ocen wraz z wagami do Przedmiotowego Systemu Oceniania zgodne z WSO.

Lp.

Kategorie ocen

Przykładowe zastosowanie

Wagi