• Podróż z dzieckiem.

        •  

          Odrobina pomysłowości sprawi, że wspólna podróż samochodem stanie się czasem spędzonym na wyśmienitej zabawie.

          Dobrą zabawę możemy w prosty sposób również wykorzystać do edukacji dziecka.

          Oto propozycje zabaw dla rodziców i dzieci.

           

          Szukamy rymów
          Z nazwami mijanych miejscowości może wiązać się bardzo prosta zabawa: dorosły czyta nazwę miejscowości, a dziecko dodaje słowa, które się rymują, np. Pruszków – brzuszków, okruszków itp. Nie muszą to być tylko istniejące już słowa, pozwólmy dziecku także na tworzenie neologizmów (może przy okazji wyjaśni nam, co znaczy słowo, które właśnie wymyśliło?).

          Dodajemy, odejmujemy
          Młodsze dzieci mogą np. spróbować dodawać wybrany przedmiot np. autobusy jadące drogą, ciężarówki lub znaki drogowe. Liczenie odbywa się wspólnie, na głos, wszyscy głośno mówią kolejne liczby – w ten sposób dziecko szybko je zapamiętuje. Ze starszymi dziećmi można bawić się w odejmowanie lub mnożenie. Taka zabawa we wspólne liczenie z rodzicami sprawia, że dla dziecka matematyka staje się dobrą zabawą.

          Makaronowa bajka
          Ktoś mówi pierwsze zdanie lub słowo, kolejna osoba dodaje do tego następne zdanie lub następne słowo i potem kolejno każdy coś dokłada i powstaje z tego bajka. Zabawa polega na tym, by kolejna osoba powtórzyła bajkę od początku, a potem dodała coś od siebie. Im zabawniejsza i bardziej abstrakcyjna bajka, tym lepsza zabawa. A dziecko przy okazji rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

          Zgadnij, co mam na myśli
          To prosta zgadywanka, którą dzieci uwielbiają. Zaczyna się od słów: zgadnij, co mam na myśli, a dziecko zaczyna serię pytań np. czy to jest żywe czy martwe, czy to jest człowiek czy zwierzę itd. Zakres tematów, o które pytamy, można dowolnie ograniczać lub poszerzać – można np. pytać tylko o to, co jest w samochodzie albo o to, co widzimy za szybami samochodu albo o wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Najlepiej jeśli ustalona jest liczba pytań (np. dziesięć). Oczywiście w zagadki bawią się wszyscy kolejno i dziecko też tworzy swoje zagadki, a dorośli szukają odpowiedzi.

          Układamy piosenkę
          Na melodię znaną dziecku np. „Mam chusteczkę haftowaną” lub „Stary niedźwiedź mocno śpi” wspólnie układacie słowa piosenki np. o wyjeździe na wakacje.

          Zabawa w "Co wiezie ta ciężarówka?" 
          Na zmianę  wymieniacie załadunek ciężarówki  tylko np. na głoskę K, potem na B i tak na następne litery alfabetu.

          To co widzę.
          Dziecko opisuje np. "to co widzę jest okrągłe i służy do kierowania samochodem" odp. "kierownica".

          Łańcuszek 
          Każdy kolejno mówi wyraz na literę, na którą skończył się poprzedni (dom-małpa-akwarium-młotek-kino) albo który kojarzy się z poprzednimi wyrazami (dom-okno-firanka-materiał-sukienka-krawiec).
           

          Własna historia 
          Zabawcie się w wymyślanie historyjki. Co zrobicie, jeśli nagle zabraknie benzyny, a w pobliżu nie będzie stacji benzynowej? Albo kiedy na drodze będzie stało stado krów?

          10 pytań
          Dziecko wybiera w myślach jakiś przedmiot, a my staramy się odgadnąć co to jest, zadając pytania, na które dziecko odpowiada „tak” lub „nie”

          Prawda czy fałsz 
          Dziecko musi zgadnąć czy zdanie jest prawdziwe i fałszywe np. „zakładam płaszcz gdy wskakuję do basenu”

          Zdania
          Wymyślamy krótkie zdanie, a dziecko musi je powtórzyć. Potem na zmianę dodajemy kolejne słowa, np. „Kot zjadł”, „Szary kot zjadł obiad”

           

           

           

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II
      • 22 667 46 54
      • ul. Orłów Piastowskich 47 02-496 Warszawa Poland
      • w ciągu roku szkolnego: pn-pt: 7:30-15:30
      • p. Kinga Frankiewicz
      • p. Krystyna Zych-Włodarczyk p. Magdalena Grześczyk p. Katarzyna Głuchowska
  • Galeria zdjęć

      brak danych