• PODSUMOWANIE KONKURSÓW

            W okresie od 5 do 11 grudnia w naszej szkole odbywało się głosowanie na najpiękniejszą choinkę. Uczniowie z klas 4-8 oddawali swoje głosy na choinki klas 0-3. Głosowanie przebiegało on-line w ramach lekcji informatyki.

            Na choinki klas 4-8 oddawały głosy dzieci z klas 0-3. Głosowanie to miało miejsce 7 grudnia, gdzie Przedstawiciele Rady Rodziców chodzili po klasach i zbierali wyniki głosowania klasowego.

            Z ogromną radością ogłaszamy zwycięzców konkursu na najpiękniejszą choinkę. W kategorii 4-8 wygrała klasa 8a, natomiast w kategorii 0-3 zwyciężyła klasa 2c. Zwycięscy otrzymali nagrodę rzeczową – voucher na atrakcję dla całej klasy o wartości 400 zł.

            W konkursie na najwyżej wylicytowaną choinkę podczas Kiermaszu Świątecznego, w kategorii klas 0-3 zdobyła klasa 2c. Natomiast wśród klas 4-8 zwyciężyła klasa 4c, co zaowocowało przyznaniem im wyjątkowej nagrody – Immunitetu Szkolnego.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom  oraz wszystkim uczestnikom konkursów za zaangażowanie i twórcze podejście do świątecznych dekoracji.

          • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W SP2

            12 grudnia, w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny. Stoiska zostały ustawione zgodnie z planem w hali sportowej.

            Oficjalne otwarcie kiermaszu miało miejsce o godz. 18.00. Na stoiskach można było zakupić świąteczne ozdoby oraz ciasteczka. W Słodkiej kawiarence dostępne były ciepłe napoje i ciasta, przygotowane przez klasy 4-8. Przy obsłudze pomagali uczniowie z wolontariatu.

            Na kiermaszu wprowadzono specjalną walutę szkoły, gołąbki, gdzie kurs wynosił 1 gołąbek - 1 zł. Na stoiskach znajdowały się pojemniki na gołąbki, które można było wykupić w gołąbkomatach prowadzonych przez Radę Rodziców.

            Dodatkowe atrakcje kiermaszu to stoiska samorządu uczniowskiego, gdzie rozprowadzano kalendarze szkolne oraz pierwszy numer gazetki szkolnej, była również możliwość zrobienia zdjęć w scenerii zimowej u fotografa.

            Chcemy serdecznie podziękować wszystkim za udział i zaangażowanie podczas Kiermaszu Świątecznego. Było to niezapomniane wydarzenie, które z pewnością wprowadziło nas w magiczny klimat zbliżających się świąt.

             

            Link do galerii online, w której znajdują się wszystkie zdjęcia:

            https://photos.app.goo.gl/jSrR8Yjnhc3r8uPe7

             

            📷 Informacja od fotografa: Zdjęcia można swobodnie udostępniać, publikować i zapisywać. Niestety, są w jakości przeznaczonej wyłącznie do użytku internetowego, co może wpłynąć na ich jakość w przypadku odbitek papierowych.

          • Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny

            Chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich na jutrzejszy Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się 12 grudnia o godzinie 18:00 na hali gimnastycznej.

            Podczas tego wyjątkowego wydarzenia ogłosimy wyniki szkolnego konkursu na najpiękniejszą choinkę! To niezwykła okazja, aby podziwiać kreatywność i zaangażowanie naszych uczniów w tworzeniu świątecznych arcydzieł.

            Na Kiermaszu Świątecznym odbędzie się licytacja choinek przygotowanych przez naszych uczniów

            Licytacja odbędzie się według następującego harmonogramu:

            • 18:10 - dla klas 0 i 1
            • 18:30 - dla klas 2 i 3
            • 19:00 - dla klas 4 i 5
            • 19:30 - dla klas 6, 7 i 8

            Dodatkowo, dla tych, którzy chcieliby przed licytacjami zobaczyć wszystkie nadesłane choinki, przygotowaliśmy specjalną galerię. Zapraszamy do jej obejrzenia i podziwiania artystycznych dokonań naszych uczniów.

            Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu! 🎁

          • Wizyta Świętego Mikołaja

            6 grudnia do naszej szkoły zawitał wyjątkowy gość – Święty Mikołaj! Każde dziecko otrzymało od Niego upominek. To magiczne spotkanie sprawiło, że atmosfera w szkole była pełna radości i świątecznego ducha.

            Liczymy na powtórną wizytę w przyszłym roku, ponieważ w naszej szkole są same dobre dzieci 🌟

            Dziękujemy wszystkim za wspólną radość i świąteczną atmosferę. Do zobaczenia za rok, Mikołaju! 🎅

          • „URSUS POMAGA DZIECIOM”

            Razem z wolontariuszami dostarczyliśmy do LVI LO im. Rotmistrza W. Pileckiego słodycze i zabawki, które przez cały tydzień były zbierane w naszej szkole.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zbiórkę "URSUS POMAGA DZIECIOM".

            Wasze wielkie serca kolejny raz pomagają innym!

          • „WARS i SAWA grają w szachy” - od 10 lat - na Gołąbkach

            ​​​​​          Szachy to królewska gra, w którą można grać już od najmłodszych lat. Warszawa stworzyła do tego dobre warunki, uruchamiając dekadę temu największy w Polsce i rozpoznawalny w świecie program nauki gry w szachy dla dzieci z klas I-III.

                      Warszawski projekt „WARS i SAWA  grają w szachy” realizowany jest we współpracy m.st. Warszawy i Polskiego Związku Szachowego. Jest to największe w kraju, systemowo prowadzone edukacyjne przedsięwzięcie szachowe.

                      29 listopada 2023 roku, w siedzibie Centrum Olimpijskiego w Warszawie, świętowaliśmy jubileusz 10-lecia ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez szachy w szkole” oraz stołecznej jego części „WARS i SAWA grają w szachy”.

                      W  Warszawie od roku 2013 do projektu przystąpiło 158 szkół. Szkoła Podstawowa na 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II zastała wyróżniona jako jedna z 30 podstawówek, które co roku od dziesięciu lat są szczególnie aktywne i organizują systematyczne zajęcia szachowe.

                      Puchar dla Szkoły oraz dyplom odebrały Pani Wicedyrektor Krystyna Zych Włodarczyk oraz nauczycielki szachów Anna Chmielewska i Lucyna Tomczyk. Przez wiele lat edukację szachową w naszej szkole prowadził instruktor i sędzia szachowy pan Adam Nojszewski.

                      Uczymy gry w szachy kilkuletnich adeptów tej dyscypliny, a przy okazji tego, co jej towarzyszy - kultury, poszanowania rywala, cierpliwości, umiejętności koncentracji i planowania, przewidywania następstw swoich posunięć. A to wszystko przydatne jest nie tylko podczas gry w szachy, ale i w życiu. (https://edukacja.um.warszawa.pl/-/wars-i-sawa-tez-graja-w-szachy-1)

                      Edukacją szachową są objęci uczniowie z klas 1, 2 i 3 oraz funkcjonuje koło szachowe dla wszystkich chętnych. Corocznie w czerwcu reprezentacja szkoły występuje na finałowym turnieju szachowym Projektu.

                      Podczas międzynarodowej konferencji  “Szachy w szkole” w Erywaniu  (Armenia) w 2014 roku, nasz kraj reprezentowali między innymi autorka podręcznika  Magdalena Zielińska i Michał Luch (Koordynatorzy Ogólnopolskiego Projektu PZSzach „Edukacja przez Szachy w Szkole”). Projekt "Edukacja przez Szachy w Szkole"  zdobył uznanie, jako najbardziej efektywny model z prezentowanych na konferencji przykładów. Warszawski model był chwalony przez przedstawicieli państw skupionych w UE (np. Szwecja, Dania, Niemcy, Czechy, Słowacja, Grecja), ale i USA oraz przez przedstawiciela Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) - Kevina O'Connell, ponieważ jest zgodny z aktualnie prezentowaną filozofią wprowadzania szachów do szkół. Sprowadza się ona do postrzegania szachów, jako gry mającej istotny i mierzalny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci, stąd wartościowej dla systemów oświatowych różnych państw. 

            ​          Szachy znacznie poprawiają koncentrację, zwiększają wytrwałość i cierpliwość dzieci, pozwalają rozwinąć intuicję i pamięć, a przede wszystkim umiejętności podejmowania decyzji i analitycznego myślenia. Dlatego warto je upowszechniać i wykorzystywać w procesie edukacji.

                      Badania przeprowadzone przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego wśród szkół z pilotażu jednoznacznie potwierdziły walory edukacyjne królewskiej gry - rozwój poznawczy uczniów w stołecznych „klasach szachowych” był szybszy – uczniowie m.in. lepiej dodawali i odejmowali, szybciej reagowali na humor w zadaniu.

            (https://edukacja.um.warszawa.pl/-/wars-i-sawa-tez-graja-w-szachy-1)

            ​          O korzyściach płynących z gry w szachy możemy dowiedzieć się więcej z książki Alicji Baum (i inni) „Innowacyjne wspieranie rozwoju uczniów. Projekt Edukacja przez szachy w szkole”, której fragmenty tutaj zamieszczamy.

            „Szachy to gra znana od dawna i popularna na całym świecie. Istnieje wiele publikacji na temat korzyści płynących z gry w szachy (m.in.: Adams, 2012; Bart, 2014; Barrett, Fish, 2011; Khosrorad, Mirmousavi, Koohbanani, 2015; Rifner, Feldhusen, 1997; Scholz i in., 2008; Sigirtmac, 2016).

            ​          Główne wnioski są takie, że szachy: rozwijają pamięć, poprawiają koncentrację, rozwijają logiczne myślenie i wyobraźnię, uczą podejmowania decyzji i przewidywania konsekwencji działań, uczą panowania nad sobą i swoimi emocjami.

                      Zagadnienie wpływu gry w szachy na poprawę zdolności poznawczych u dzieci uczynił przedmiotem swoich badań włoski naukowiec Roberto Trinchero. W latach 2005–2011 przeprowadził on liczne badania empiryczne na grupach liczących od 22 do nawet 2 000 dzieci.

                      Badania te m.in. wykazały pozytywne relacje pomiędzy treningiem szachowym a poprawą zdolności intelektualnych dzieci będących w młodszym wieku szkolnym. Systematycznie prowadzony trening szachowy skutkować może zwiększeniem poziomu uwagi, zdolnością skupiania uwagi na zadaniu, lepszą koncentracją na szczegółach, wytrwałością w dążeniu do realizacji celów, a także umiejętnością uzyskiwania informacji i wykorzystywania ich w planowaniu strategii, krytyczną refleksją nad własnymi działaniami i umiejętnością przewidywania przebiegu wydarzeń. Umiejętności te są szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku szkolnym, ponieważ mogą mieć znaczący wpływ na ich osiągnięcia w nauce.  Jednak te pozytywne skutki uzyskać można prowadząc trening szachowy z uwzględnieniem określonych zasad.

            ​          Gra w szachy może stanowić cenną pomoc w poprawie umiejętności poznawczych pod warunkiem, że kursy szachowe realizowane będą w wymiarze co najmniej 30 godzin rocznie i wprowadzone będą do programu nauczania od klasy pierwszej bądź drugiej szkoły podstawowej. Treningi prowadzone powinny być przez doświadczonych i zmotywowanych do pracy instruktorów i nauczycieli, metodami, które będą zachęcały dzieci do kontynuowania gry w szachy poza zajęciami.

            ​          Nie bez znaczenia pozostają także warunki w jakich powinny odbywać się zajęcia szachowe – w atmosferze zabawy, bez nacisku, uwzględniające dobrą współpracę między uczniami a nauczycielem czy instruktorem. Badania wykazały także, że poprawa umiejętności poznawczych warunkowana jest poznaniem logiki gry (wartości, ruchy, pozycje, strategie). Zdaniem Trinchero są to ramy zasad, które powinny zostać uwzględnione w planowaniu zajęć szachowych na poziomie szkoły podstawowej, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

                      Wpływ treningu szachowego na rozwój kreatywności u małych dzieci opisała w swoim artykule Ayperi Dikici Sigirtmac (2016). Autorka przeprowadziła badanie, aby zweryfikować czy zajęcia szachowe wpływają na kreatywność i rozwój teorii umysłu u małych dzieci. Badaniami objęła 87 dzieci w wieku 6 lat, w tym 41 dzieci (22 dziewczynki i 19 chłopców), które uczestniczyły w zajęciach szachowych i 46 dzieci (19 dziewczynek i 27 chłopców), które nie uczestniczyły w takich zajęciach. Dzieci uczestniczące w treningu szachowym odbywały zajęcia w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Zajęcia prowadzone były przez wyszkolonych trenerów przez okres siedmiu miesięcy. W badaniu wykorzystano narzędzia badawcze służące do pomiaru teorii umysłu: test ToM (test dotyczący fałszywych przekonań i test pozór- -rzeczywistość), test twórczego myślenia Torrance (TTCT), test GECDAT do diagnozowania opóźnień rozwojowych (na podstawie wyników z tego testu dzieci z problemami rozwojowymi zostały wyłączone z badania).

            ​          Teoria umysłu – termin wprowadzony po raz pierwszy przez Davida Premacka i Guya Woodruffa (1978), najczęściej definiowany jako wrodzona zdolność do przypisywania stanów psychicznych samemu sobie i innym ludziom w celu przewidzenia i wytłumaczenia ich zachowania.

             ​          Podsumowując wyniki przeprowadzonego badania należy podkreślić, że dzieci z obu grup nie różniły się pod względem umiejętności poznawczych, rozwoju społeczno-emocjonalnego i psychomotorycznego. Natomiast dzieci, które uczestniczyły w zajęciach szachowych uzyskały wyższe wyniki niż dzieci nie uczestniczące w tych zajęciach, zarówno w myśleniu twórczym i teorii umysłu, a różnice między wynikami obu grup były istotne statystycznie. Jak wynika z przeprowadzonych przez Ayperi Dikici Sigirtmac (2016) badań szachy mogą wywierać korzystny wpływ na rozwój kreatywności i teorii umysłu u małych dzieci.

            ​          Naukowcy uznali grę w szachy jako sposób na kształtowanie umiejętności, które mogą być cenne w wielu innych dziedzinach. Należą do nich: identyfikacja problemu, rozwiązywanie problemów, umiejętność planowania, umiejętność podejmowania decyzji, odpowiedzialność za podjęte decyzje, kreatywność, myślenie logiczne, analityczne, cierpliwość, umiejętność dokonywania oceny sytuacji, rozsądek, samodyscyplina (Gobet de Voogt, Retschitzki, 2004; McClain, 2005; Storey, 2000, za: Adams, 2012).

            ​          Opanowanie tych umiejętności w wyniku treningu szachowego pomaga dzieciom przenieść je na inne obszary. To założenie przedstawia Thomasina Adams (2012) w jednym ze swoich artykułów. Prezentuje ona własne doświadczenia w wykorzystaniu szachów do stymulowania krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów przez zdolnych uczniów. Nauczyciele uzdolnionych uczniów często stoją przed wyzwaniem znalezienia sposobów kształcenia, co jest konieczne ze względu na szczególne cechy, które odróżniają ich od rówieśników. Zdolni uczniowie uczą się szybciej niż pozostali, wypracowują pomysły, które są abstrakcyjne, złożone i bardziej zaawansowane niż te generowane przez ich rówieśników, przejawiają umiejętność myślenia na wyższym poziomie, ale ich rozwój poznawczy oraz emocjonalno-społeczny może przebiegać nieharmonijnie. Opierając się na swoich obserwacjach T. Adams (2012) wskazuje, że zajęcia szachowe mogą być jednym ze sposobów na sprostanie tym wyzwaniom. Dlatego jej zdaniem zajęcia szachowe powinny być ujęte w programie nauczania, także w celu spełnienia norm przez programy nauczania opracowane dla uczniów zdolnych. Podjęła ona inicjatywę prowadzenia klubów szachowych w szkole dla uczniów zdolnych, w których stosuje dwie różne strategie instruktażowe. Jedna koncentruje się na historii i nauce poprzez narrację a druga opiera się na wizualno przestrzennym stylu uczenia się. Jej autorska propozycja standardów kształcenia uczniów zdolnych uwzględniająca zajęcia szachowe jako element programu nauczania zakłada zbieżność działań nauczycielskich na zajęciach szachowych z ogólnymi celami wychowania i kształcenia, takimi jak: identyfikacja zainteresowań, mocnych stron i uzdolnień oraz wdrażanie uczniów do samopoznania i rozwoju swoich mocnych stron, wpajanie szacunku do osób o zróżnicowanych zdolnościach i celach działania, dopasowanie kształcenia pozaszkolnego do możliwości i zainteresowań uczniów, rozwój myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów, wdrażanie do współdziałania z innymi osobami w podobnym wieku lub o podobnych możliwościach.

            ​          Zdaniem niektórych autorów rozumienie charakteru liczby (Butterworth, 2005, Shalev, 2004, za: Scholz i in., 2008) jest podstawą uczenia się matematyki. Koncepcja treningu szachowego dla dzieci z trudnościami w uczeniu się, dobrze wpisuje się w tworzenie korzystnych warunków dla transferu umiejętności matematycznych u tych dzieci. Badanie trwało rok. Losowo wybrane klasy (grupa eksperymentalna) uczestniczyły w zajęciach szachowych w ramach jednej z pięciu godzin matematyki tygodniowo. Poziom uwagi i umiejętności matematycznych mierzono na początku i pod koniec roku szkolnego u wszystkich uczniów, przy użyciu tych samych testów w celu zagwarantowania porównywalności wyników. Podstawą lekcji szachowych była autorska metoda zaprojektowana specjalnie dla dzieci z trudnościami w uczeniu się

            (Beltz, Niesch, 1995).

            ​          Początkowo uczniowie poznawali szachownicę i bierki oraz ich położenie wyjściowe, zasady poruszania i wartości. Kolejne kroki to proste zadania szachowe połączone z zadaniami matematycznymi (wizualizowanymi na szachownicy). Następnie:mat jednym ruchu, notacja szachowa.

            ​          Trening szachowy może stanowić także ważny element terapii osób niepełnosprawnych (Storey, 2000), dzieci autystycznych (Delft, 2010), z zespołem Aspergera czy nadpobudliwych (Blasco-Fontecilla i in., 2016). Holenderskie doświadczenia pokazują, że u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu szachy mogą pozytywnie wpływać na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny. Szachy to gra o jasnych zasadach, strukturyzowana, niewymagająca fizycznego kontaktu, indywidualna, jednostkowa nie zespołowa, a jednocześnie stwarzająca okazję do kontaktów społecznych, bezpieczna i cicha (Delft, 2010). Dlatego w przypadku osób autystycznych szachy mogą stanowić pomost łączący świat dziecka autystycznego ze światem zewnętrznym (tamże). Opanowanie zasad gry uczy szacunku do samego siebie, a to sprawia że osoba cierpiąca na autyzm czuje się bardziej wartościowa, doceniona, a jeśli jest w tym dobra to dodaje jej pewności siebie, poprawia samoocenę, co nie pozostaje bez znaczenia dla poprawy jej funkcjonowania i zwiększa efekt prowadzonej terapii.

                      Zaprezentowane przykłady zagranicznych badań i doświadczeń wskazują na wiele pozytywnych aspektów stosowania gry w szachy. Pozwalają stwierdzić, że to nie tylko pożyteczna forma spędzania wolnego czasu czy atrakcyjna rozrywka umysłowa. Trening szachowy może więc przynieść wiele pożądanych korzyści edukacyjnych czy terapeutycznych. Mimo, że zdaniem niektórych autorów (Gobet i in., 2004) zajmujących się badaniem wpływu zajęć szachowych są to „zyski niskiego rzędu”, takie jak poprawa uwagi i koncentracji, wzrost zainteresowania nauką, a nie „zyski wysokiego rzędu”, takie jak podniesienie poziomu inteligencji, umiejętność logicznego myślenia czy rozwój kreatywności, to przytoczone wyniki badań zaprzeczają takiemu podejściu, a wręcz zachęcają do dalszego zgłębiania zagadnienia wpływu zajęć szachowych na rozwój dziecka.

             

            Żródła:

            Alicja Baum, Joanna Łukasiewicz-Wieleba, Justyna Wiśniewska, Iwona Konieczna  „Innowacyjne wspieranie rozwoju uczniów. Projekt Edukacja przez szachy w szkole. ”  Wydawnictwo APS Warszawa 2017

            Alicja Baum, Joanna Łukasiewicz-Wieleba „Korelaty uzdolnień szachowych”

            https://szachywszkole.pzszach.pl/

            http://www.aps.edu.pl/media/3259075/baum_innowacyjne-wspieranie-rozwoju.pdf

          • Pożegnanie jesieni w świetlicy

            29 listopada dzieci ze świetlicy zaprezentowały przedstawienie pt.: ,,Pożegnanie jesieni”. Na tle jesiennej scenografii dzieci wspaniale zaprezentowały swoje zdolności aktorskie, wokalne i taneczne. Przedstawienie zakończył jesienny pokaz mody. Uczniowie prezentowali swoje stylizacje, inspirowane barwami jesieni, wykonane i ozdobione darami tej magicznej pory roku. Kreatywność i talent uczniów zatopione w jesiennych kreacjach sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy.

            Dzięki temu wydarzeniu udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę, w której sztuka, moda i radość spotkały się razem. Dziękujemy wszystkim za udział!

             

            Link do galerii online, w której znajdują się wszystkie zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/n3hqtztmh4VcVmFX9

             

            📷 Informacja od fotografa: Zdjęcia można swobodnie udostępniać, publikować i zapisywać. Niestety, są w jakości przeznaczonej wyłącznie do użytku internetowego, co może wpłynąć na ich jakość w przypadku odbitek papierowych.

          • Tydzień Promowania Wartości

            Szkolny Tydzień Promowania Wartości jest od 21 lat bardzo ważnym wydarzeniem w naszej szkole. W tym roku przypadł w tygodniu między 20 a 24 listopada. Akcja odbyła się pod hasłem "Przyjacielu, dobrze, że jesteś".

            Wiele uczniowskich aktywności krążyło właśnie wokół tematu przyjaźni. Prowadzono rozmowy, wspierane obejrzanymi prezentacjami i filmami, przygotowywano prace plastyczne i literackie, wykonanymi plakatami ozdabiano klasy, z piór z imionami przyjaciół powstały skrzydła, robiono zdjęcia, śpiewano i recytowano. Każde takie działanie to relacje, które powstały, odbudowały się, umocniły lub niebawem nadejdą.

            Wszyscy zaangażowani w sprawy Tygodnia Promowania Wartości są bogatsi o te relacje.

            Dziękujemy, że mogliśmy być razem.

            Prezentujemy kilka zdjęć. Zapraszamy, do obejrzenia części artystycznej przegotowanej dla klas I-III przez klasę 3b i Panią Katarzynę Nurkiewicz.

          • Wieczornica listopadowa

            23 listopada spotkaliśmy się na wieczornicy listopadowej. 

            W tym roku mottem do programu poetycko-muzycznego stało się zdanie: "Bez korzeni nie ma skrzydeł".

            Słuchając wierszy i piosenek w wykonaniu uczniów, na chwilę wróciliśmy do własnych wspomnień.

            Na widowni spotkali się rodzice, nauczyciele (dawni i obecni) oraz absolwenci naszej szkoły.

            Dzięki ich obecności to był niezwykle miły wieczór - prawdziwy powrót do korzeni.

            Opiekę artystyczną sprawowali nauczyciele: Anita Janus, Izabela Łabędzka i Sebastian Porzeziński

          • Wizyta wolontariuszy w schronisku

            W piątek, 17.11.2023r. przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu oraz najbardziej aktywni uczniowie, biorący udział w akcji zbiórki karmy dla podopiecznych Azylu 101 kotów w Konstancinie odwiedzili wraz z opiekunami kotki w schronisku.

            Pani Irena, właścicielka schroniska dla kotów, oprowadziła nas oraz opowiedziała nam o swoich podopiecznych. Obecnie w schronisku swój dom znalazło ok. 180 kotków z różnymi życiorysami. Przebywają tam koty-uchodźcy z Kijowa, koty z interwencji, uratowane z budów oraz znalezione na ulicach. 

            Azyl utrzymuje się dzięki pomocy ludzi dobrej woli. W naszej szkole kolejny rok została zorganizowana zbiórka karmy, którą dostarczyliśmy do schroniska. Tradycją też jest odwiedzanie kotów w schronisku. Mimo dużej odległości, oraz męczącego dojazdu, uczniowie chętnie wybierają się z opiekunami do azylu aby pobawić się, pogłaskać, poprzytulać potrzebujące koty. Jest ogromna potrzeba miłości i czułości oraz znalezienia domu.

            Zachęcamy do śledzenia strony schroniska w internecie oraz pomoc. Najbliższa okazja nadarzy się już 16.12.2023r. W tym dniu, w Azylu odbędzie się kiermasz na rzecz podopiecznych. Zachęcamy do udziału.

          • To i owo o paleontologu...

            W minionym tygodniu uczniowie z 0a poznali kolejny zawód w ramach innowacji "Kim będę, gdy dorosnę?". Grupa udała się w podróż do czasów prehistorycznych odwiedzając Muzeum Ewolucji w Warszawie, gdzie poznała zawód paleontologa. Podczas zwiedzania ekspozycji, dzieci oglądały różne skamieliny, kości i szkielety dinozaurów. Wzięły udział w lekcji muzealnej podczas której zdobyły wiedzę na temat dinozaurów i specyfiki pracy paleontologa.

            Po powrocie do Szkoły wszyscy zamienili się w paleontologów prowadząc prace wykopaliskowe i szukając skamielin w gipsowych odlewach.

            Był to dzień szczególny i pełen wrażeń.

          • UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

            Uczniowie naszej szkoły uczcili 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uroczystym apelem. Ulubiona pieśń Józefa Piłsudskiego „Legiony to…” zabrzmiała w wykonaniu klasy 5d oraz 4a. Co to jest niepodległość, wyjaśniła śpiewająco grupa wokalna z klas 3-6, a nasz narodowy taniec — mazur wykonała szkolna grupa baletowa.

            Apel poprowadzili uczniowie z klasy 5a — Gabrysia i Kacper, przypominając, że wolność jest najcenniejsza i trzeba o nią walczyć, nawet jeśli wymaga najwyższej ceny. O tym też zaśpiewał Aleksander z 5d, wykonując wzruszającą piosenkę „Dziś idę walczyć, mamo!”, a utwór „Pamieć w nas” w rytmie poloneza, przypomniał o czasach walk o niepodległość.

            Apel przygotowały Panie: Ewelina Kiryk, Agnieszka Grzesik oraz Monika Guzińska.

            Zapraszamy do obejrzenia relacji.

          • SZKOŁA DO HYMNU

            10 listopada cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”. Zebraliśmy się wszyscy na hali sportowej, aby wspólnie uczcić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            O godzinie 11:11, w duchu patriotyzmu i jedności wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a także za wspólną chwilę refleksji i pamięci o naszych bohaterach narodowych.

          • Gościnny występ z okazji 11 Listopada

            Dnia 13 listopada w naszej Szkole gościliśmy grupę dzieci z Przedszkola im. Księdza Bronisława Markiewicza w Warszawie.

            Mali artyści pod kierunkiem siostry Cecylii, dumnie przedstawili program artystyczny z okazji Święta Niepodległości. Dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Recytowały patriotyczne teksty, śpiewały piosenki, a także odśpiewały wspólnie ze wszystkimi uczniami hymn narodowy. 

            Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami i drobnym upominkiem.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II
      • 22 667 46 54
      • ul. Orłów Piastowskich 47 02-496 Warszawa Poland
      • w ciągu roku szkolnego: pn-pt: 7:30-15:30
      • p. Kinga Frankiewicz
      • p. Krystyna Zych-Włodarczyk p. Magdalena Grześczyk p. Katarzyna Głuchowska
  • Galeria zdjęć

      brak danych