W środę i czwartek uczniowie klas 8a, 8b, 8c i 8d uczestniczyli w wycieczce szlakiem lektury Kamienie na szaniec. Zwiedzili Muzeum więzienia Pawiak, gdzie mieli możliwość wysłuchania grypsów wysyłanych przez byłych osadzonych. Oprócz tego odwiedzili Powązki Wojskowe, na których pochowani zostali Rudy, Alek i Zośka. Nie zabrakło przystanków przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz przy warszawskim Arsenale, gdzie miała miejsce kluczowa dla lektury akcja. Tym sposobem na własne oczy zobaczyli miejsca, w których przebywali ludzie, którzy umieli pięknie żyć i pięknie umierać.
Kanapki dla uchodźców
W zeszłym tygodniu, z inicjatywy klasy 7c i pani Urszuli Stępkowskiej, klasy 5a, 5c, 7e i 8a przyłączyły się do akcji robienia kanapek dla uchodźców. Wspólne przygotowywanie posiłku dla potrzebujących, poza pomocą, była wyjątkową okazją do integracji klasowej.
Do poczekalni dla uchodźców znajdującej się przy Dworcu Zachodnim, powędrowało ponad 500 kanapek.
Drodzy Rodzice, nasi uczniowie nie tylko pomagają, ale też sami przygotują drugie śniadanie do szkoły.
13
Warszawska Syrenka
W dniu 23.03.22 r. w OK ,,Arsus” odbyła się gala podsumowująca dzielnicowe eliminacje 45 Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka”. Nasza uczennica Aniela Tyszczuk z kl. 1d zajęła I miejsce w kategorii wiekowej I – III szkoły podstawowe.
Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za eliminacje powiatowe.
Dyrekcja szkoły
Grono Pedagogiczne
Społeczność szkolna
Rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej
24 marca 1794 r. na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, Insurekcja Kościuszkowska - akt powstania narodowego.
Balladyna w 7c
Wychodzi na świat Balladyna z ariostycznym uśmiechem na twarzy, obdarzona wewnętrzną siłą urągania się z tłumu ludzkiego, z porządku i z ładu, jakim się wszystko dzieje na świecie (...)". My też trochę zakpiliśmy z tradycyjnych lekcji i wprowadziliśmy nieco szaleństwa przy omawianiu romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego. Uczniowie klasy 7c wykonali projekty podsumowujące omawianie lektury, wykorzystując technikę kolażu, tworząc lapbooki, projektując świat Balladyny w Minecrafcie oraz... nagrywając TikToki!
1
Świętujmy z ludolfiną! + Konkurs
Na całym świecie 14 marca jest Dniem Liczby Pi. Dlaczego akurat ten dzień?
14.03 w amerykańskim zapisie daty to 3/14 (najpierw podajemy miesiąc, a potem dzień), czyli 3,14 - tyle ile wynosi przybliżona wartość Pi (兀).
Czym jest liczba 兀, inaczej zwana ludolfiną lub stałą Archimedesa?
To stosunek stosunek obwodu koła (czyli długości okręgu) do długości jego średnicy. Prościej mówiąc:
Jeśli obwód koła/okręgu podzielicie przez długość jego średnicy (najdłuższy odcinek przechodzący przez środek koła), to wynik jaki otrzymacie, powinien być przybliżeniem liczby Pi.
Zachęcamy do wykonania pomiarów w domu - sprawdźcie czy się nie mylimy!
Dlaczego przybliżeniem? Ponieważ jest liczbą niewymierną - w skrócie: nie da się przedstawić w postaci ułamka zwykłego (jako ilorazu dwóch liczb całkowitych) i jej rozwinięcie dziesiętne jest nieskończone.
A dlaczego ludolifina? Określenie to pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który zyskał sławę przedstawiając tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.
Kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski przedstawił liczbę Pi w postaci barwnej spirali. I okazała się zaskakująco piękna! Ale o tym przekonacie się dopiero, gdy dokończycie kolorowanie. Kolorowanka przedstawia (od środkowej) kolejne rozwinięcia tejże liczby.
KOLOROWANKA - PIEKNA LICZBA PI
A my zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie.
Świętować dzień liczby 兀 można na wiele sposobów. Jednym z nich jest recytowanie z pamięci kolejnych cyfr najsłynniejszej stałej.
I my zachęcamy Was do podobnej aktywności.
Zgłoszenia do udziału w konkursie można kierować do p. Katarzyny Głuchowskiej bądź swojego nauczyciela matematyki, do dnia 18 marca (piątek).
Po zebraniu zgłoszeń, zostaniecie poinformowani o terminie konkursu - recytacji.
Rekord świata w recytowaniu z pamięci kolejnych cyfr najsłynniejszej stałej matematycznej dzierży Akira Haraguchi. Japończyk wymienił ich 100 000 (tak, sto tysięcy!).
A Wy, ile cyfr zapamiętacie?
Archiwum
Kalendarz
brak danych