• Doradztwo edukacyjno zawodowe.

• Przedmiot ten jest obowiązkowy dla uczniów 7 i 8 klasy w wymiarze po 10 godzin na rok szkolny.

Obszary, które są do omówienia na lekcjach doradztwa edukcyjno zawodowego:

Obszar  -  POZNAWANIE WŁASNYCH ZASOBÓW

• rozpoznaje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe

oraz stan zdrowia

• Umie wykorzystać, w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery edukacyjno-zawodowej, informacje o sobie wynikające z wiedzy o sobie, ocen innych osób i innych źródeł oraz wartości z uwzględnieniem wartości pracy i etyki zawodowej.
          • Rozpoznaje własne ograniczenia jako wyzwania w odniesieniu do planów edukacyjno-zawodowych
          • Podejmuje działania w zakresie rozwoju własnego zgodnie ze swoimi aspiracjami.

Obszar -  SWIAT ZAWODÓW I RYNEK PRACY

• wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody oraz drogi ich zdobywania, uwzględnia przy tym swoje predyspozycje.

I wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców

• dokonuje autoprezentacji;

Obszar - RYNEK EDUKACYJNY I UCZENIE ITP. PRZEZ CAŁE ZYCIE

• umie wyszukać  oferty szkolnictwa ponadpodstawowego, zawodowego oraz  wyższego, planując swoją ścieżkę edukacyjną, umie wybrać źródła informacji.
          • analizuje kryteria rekrutacyjne do wybranych szkół w kontekście rozpoznanych własnych zasobów;
          • uznaje znaczenie uczenia itp. przez całe życie.

Obszar -  PLANOWANIE WŁASNEGO ROZWOJU I PODEJMOWANIE DECYZJI EDUKACYJNO-ZAWODOWYCH

• wyznacza swoje ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej, uwzględnia  konsekwencje swoich decyzji, umie korzystać z usług doradczych
          • cele i plany edukacyjno-zawodowe  - określa na bazie własnych zasobów;

Przydatne linki:

1. Filmy o zawodach