DLA KLAS DRUGICH
Partia szachowa dzieli się umownie na trzy części:
1. Debiut lub otwarcie
2. Grę Środkową
3. Końcówkę
Poniżej zostaną omówione poszczególne stadia partii szachowej.
DEBIUT
Czym jest debiut szachowy?
Debiut albo otwarcie (te dwa terminy są używane zamiennie) to początkowe kilka posunięć w partii. Zaraz po jej rozpoczęciu. Nie można dokładnie określić ile to jest "kilka" posunięć ponieważ debiut nie kończy się po określonej liczbie ruchów a po wykonaniu określonych zadań. Na realizację tych zadań można spożytkować posunięć a niekiedy i 12 ruchów będzie mało.
Cele debiutu:
1. Opanowanie centrum, czyli 4 pól w środku szachownicy (e4, d4, e5, d5). Dlatego partię powinno się zaczynać od ruchu centralnego, środkowego pionka z pola e2 lub d2 na pole e4 lub d4.
2. Wyprowadzenie figur do gry (tak zwany rozwój figur)
3. Zabezpieczenie Króla (najczęściej będzie to roszada)
KOMBINACJE
W szachach bardzo często spotyka y się z różnymi kombinacjami, czyli zagraniami polegającymi na celowym oddaniu przeciwnikowi swojej figury lub pionka w celu uzyskania większej korzyści. Najczęściej spotykanymi zadaniami są kombinacje na danie przeciwnikowi mata. Jednak należy pamiętać, iż istnieje wiele innych tematów kmbinacji może to być na przykład:
- zdobycie pionka
- zdobycie figury
- pozbycie się silnej figury przeciwnika
- uzyskanie remisu (np. gdy mamy przegraną pozycję a uda się nam uzyskać remis jest to wtedy sukces)
- wyrobienie wolnego pionka (tak zwany "wolniak" to pionek idący swobodnie do pola przemiany)
Poniżej kombinacja na temat "Uzyskanie remisu poprzez wieczny szach"
Film przedstawia pozycję z partii turniejowej rozgrywanej przez mistrzów, w której białe mają przegraną pozycję ale udaje im się uzyskać remis.