• W co się bawić?

• Rysopisy - Gry i zabawy edukacyjne

link: Rysopisy

Na zalikowanej powyżej "Rysopisy" stronie można znaleźć propozycje zabaw w domu, na przykład:

• Gra w łapki
          • Państwa - miasta
          • Memory
          • Wąż wyrazowy
          • Piłkarzyki

Łapane - klaskane

link: Zabawy-Źródła

Czas: nieograniczony.

Miejsce: ściana, o którą można odbijać piłkę.

Ilość uczestników: minimum 2.

Akcesoria: piłka.

Raguły gry:

Zabawa polega na odbijaniu piłki o ścianę budynku. Jednak zanim odbitą piłkę złapiemy z powrotem w ręce, wykonujemy pewien gest, mówiąc na głos jego nazwę. Każdy gest wykonujemy po wyrzuceniu piłki z rąk, a przed jej złapaniem. Kolejne czynności są następujące:
          • ŁAPANE – odbicie piłki o ścianę i złapanie z powrotem
          • KLASKANE – należy klasnąć w dłonie
          • W TYŁ RĘCE – zakładamy ręce na lędźwie
          • NA SERCE – krzyżujemy ręce na klatce piersiowej
          • POD BOCZKI – kładziemy ręce na biodra
          • ZA WARKOCZKI – dłonie za uszy
          • MALA ŚWIECA – podrzucenie piłki lekko w górę (bez odbijania o ścianę) i złapanie
          • DUŻA ŚWIECA – podrzucenie piłki wysoko w górę i złapanie
          • CHLEB DO PIECA – przeskoczenie piłki po tym jak odbije się od ściany a następnie od ziemi piłka przelatuje pomiędzy nogami)
          • CHLEB Z PIECA – wyrzucenie piłki spomiędzy nóg w rozkroku i złapanie po tym jak odbije się od ściany i od ziemi.
          Po przejściu całości rozpoczynamy zabawę od początku, z małym utrudnieniem – wyrzucamy i łapiemy piłkę jedną ręką!
          Jeśli skusimy, zabawę zaczyna kolejna osoba.

Uwagi: Podczas gry może zdarzyć się skucha – gdy, nie złapiemy piłki lub gdy podczas robienie „świecy” dotknie ona ściany. Ten, kto skusi nie musi jednak czekać do następnej kolejki – może skończyć swoją partię, o ile towarzysz gry zechce go „wybawić”. W tym celu osoba, która skusiła staje pod ścianą, twarzą do kolegi/koleżanki a ten/ta musi rzucić piłkę tak, by odbiła się ona o ścianę nad głową „skuszonego” i złapać. Jeśli wybawienie się powiedzie, skuszony może kontynuować.