• Przedmiotowe ocenianie - INFORMATYKA

        • Podstawa programowa określa cele kształcenia, a także obowiązkowy zakres treści programowych i oczekiwanych umiejętności, które uczeń o przeciętnych uzdolnieniach powinien przyswoić na danym etapie kształcenia. Opisane w niej wymagania szczegółowe można przypisać do pięciu kategorii.

          1. Analizowanie i rozwiązywanie problemów – problemy powinny być raczej proste i dotyczyć zagadnień, z którymi uczniowie spotykają się w szkole (np. na matematyce) lub na co dzień; rozwiązania mogą przyjmować postać planu działania, algorytmu lub programu (nie należy wymagać od uczniów biegłości w programowaniu w jakimkolwiek języku).

          2. Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi – uczniowie powinni w trakcie lekcji bez większych problemów wykonywać konkretne zadania za pomocą dostępnego oprogramowania, w tym sprawnie korzystać z menu, pasków narzędzi i pomocy programów użytkowych i narzędziowych, oraz tworzyć dokumenty i przedstawiać efekty swojej pracy np. w postaci dokumentu tekstowego lub graficznego, arkusza, prezentacji, programu czy wydruku.

          3. Zarządzanie informacjami oraz dokumentami – uczniowie powinni umieć wyszukiwać informacje, porządkować je, analizować, przedstawiać w syntetycznej formie i udostępniać, a także gromadzić i organizować pliki w sieci lokalnej lub w chmurze.

          4. Przestrzeganie zasad bezpiecznej pracy z komputerem – uczniowie powinni przestrzegać regulaminu pracowni komputerowej oraz zasad korzystania z sieci lokalnej i rozległej, a także rozumieć zagrożenia związane z szybkim rozwojem technologii informacyjnej.

          5. Przestrzeganie prawa i zasad współżycia – uczniowie powinni przestrzegać praw autorskich dotyczących korzystania z oprogramowania i innych utworów, a podczas korzystania z sieci i pracy w chmurze stosować się do zasad netykiety.

          Forma aktywności

          Częstość formy aktywności

          Uwagi

          zadania i ćwiczenia wykonywane
          podczas lekcji

          często

          oceniać należy przede wszystkim zgodność efektu pracy ucznia nad zadaniami i ćwiczeniami z postawionym problemem (np. czy funkcja utworzona przez ucznia daje właściwy wynik), mniejsze znaczenie ma sposób rozwiązania

          praca na lekcji

          często

          oceniać należy sposób pracy, aktywność, przestrzeganie regulaminu pracowni

          odpowiedzi ustne, udział w dyskusjach

          czasami

           

          sprawdziany

          po każdym dziale

          mogą mieć formę testu

          prace domowe

          czasami

          jeśli praca domowa wymaga użycia komputera, należy przypomnieć uczniom, że w razie potrzeby mogą skorzystać z komputera np. w bibliotece lub w pracowni komputerowej – w trakcie zajęć dodatkowych

          referaty, opracowania, projekty

          czasami

           

          przygotowanie do lekcji

          w razie potrzeby

          oceniać należy pomysły i materiały przygotowane do pracy na lekcji

          udział w konkursach

           

          nieobowiązkowa forma aktywności; przejście do kolejnych etapów powinno odpowiednio podwyższyć ocenę końcową

           

           Opis wymagań ogólnych, które uczeń musi spełnić, aby uzyskać daną ocenę

           

          Ocena celująca (6) – uczeń wykonuje samodzielnie i bezbłędnie wszystkie zadania z lekcji oraz dostarczone przez nauczyciela trudniejsze zadania dodatkowe; jest aktywny i pracuje systematycznie; posiada wiadomości i umiejętności wykraczające poza te, które są wymienione w planie wynikowym; w konkursach informatycznych przechodzi poza etap szkolny; w razie potrzeby pomaga nauczycielowi (np. przygotowuje potrzebne na lekcję materiały pomocnicze, pomaga kolegom w pracy); pomaga nauczycielom innych przedmiotów w wykorzystaniu komputera na ich lekcjach.

          Ocena bardzo dobra (5) – uczeń wykonuje samodzielnie i bezbłędnie wszystkie zadania z lekcji; jest aktywny i pracuje systematycznie; posiada wiadomości i umiejętności wymienione w planie wynikowym; w razie potrzeby pomaga nauczycielowi (pomaga kolegom w pracy).

          Ocena dobra (4) – uczeń wykonuje samodzielnie i niemal bezbłędnie łatwiejsze oraz niektóre trudniejsze zadania z lekcji; pracuje systematycznie i wykazuje postępy; posiada wiadomości i umiejętności wymienione w planie wynikowym.

          Ocena dostateczna (3) – uczeń wykonuje łatwe zadania z lekcji, czasem z niewielką pomocą, przeważnie je kończy; stara się pracować systematycznie i wykazuje postępy; posiada większą część wiadomości i umiejętności wymienionych w planie wynikowym.

          Ocena dopuszczająca (2) – uczeń czasami wykonuje łatwe zadania z lekcji, niektórych zadań nie kończy; posiada tylko część wiadomości i umiejętności wymienionych w planie wynikowym, jednak brak systematyczności nie przekreśla możliwości uzyskania przez niego podstawowej wiedzy informatycznej oraz odpowiednich umiejętności w toku dalszej nauki.

           

          Ocenianiu podlegają: ćwiczenia praktyczne, sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, prace domowe, praca na lekcji, prace dodatkowe oraz szczególne osiągnięcia, np. udział i wyniki osiągane w konkursach:

           

          1. Ćwiczenia praktyczne obejmują zadania praktyczne, które uczeń wykonuje podczas lekcji. Oceniając je, nauczyciel bierze pod uwagę:

          • wartość merytoryczną,

          • stopień zaangażowania w wykonanie ćwiczenia,

          • dokładność wykonania polecenia,

          • indywidualne rozwiązania zastosowane przez ucznia,

          • staranność i estetykę.

           

          2. Sprawdziany są przeprowadzane w formie pisemnej i/lub praktycznej, a ich celem jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności ucznia.

          • Sprawdzian planuje się na zakończenie działu.

          • Uczeń jest informowany w terminarzu o planowanym sprawdzianie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem

          • Przed sprawdzianem nauczyciel w terminarzu podaje jego zakres programowy.

          • Sprawdzian jest poprzedzony lekcją powtórzeniową, podczas której nauczyciel zwraca uwagę uczniów na najważniejsze zagadnienia z danego działu.

          • Kryteria oceniania sprawdzianu, jego poprawy oraz sposób przechowywania prac są zgodne z WO.

          • Sprawdzian umożliwia sprawdzenie wiadomości i umiejętności na wszystkich poziomach wymagań edukacyjnych, od koniecznego do wykraczającego.

          • Zasady przeliczania oceny punktowej na stopień szkolny są zgodne z WO.

          • Zadania ze sprawdzianu są przez nauczyciela omawiane po oddaniu prac.

          • Uczeń, który był nieobecny na sprawdzianie lub otrzymał z niego ocenę niedostateczną ma obowiązek przystąpić do jego zaliczenia/poprawy w terminie umówionym przez nauczyciele, nie później niż dwa tygodnie od daty wystawienia oceny ze sprawdzianu lub powrotu ucznia do szkoły po nieobecności.

          • Uczeń, który chce poprawić ocenę ze sprawdziany ma do tego prawo.

          • Formę poprawy sprawdzianu ustala nauczyciel i informuje o niej ucznia.

           

          3. Kartkówki są przeprowadzane w formie pisemnej i/lub praktycznej, a ich celem jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności ucznia z zakresu programowego ostatnich jednostek lekcyjnych (maksymalnie trzech).

          • Nauczyciel nie ma obowiązku uprzedzania uczniów o terminie i zakresie programowym kartkówki.

          • Kartkówka powinna być tak skonstruowana, aby uczeń mógł wykonać wszystkie polecenia w czasie nie dłuższym niż 15-20 minut.

          • Kartkówka jest oceniana w skali punktowej, a liczba punktów jest przeliczana na ocenę zgodnie z zasadami WO.

          • Zasady przechowywania kartkówek reguluje WO.

           

          4. Odpowiedź ustna obejmuje zakres programowy aktualnie omawianego działu. Oceniając ją, nauczyciel bierze pod uwagę:

          • zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem,

          • właściwe posługiwanie się pojęciami,

          • zawartość merytoryczną wypowiedzi,

          • sposób formułowania wypowiedzi.

           

          5. Praca domowa jest praktyczną, pisemną lub ustną formą ćwiczenia umiejętności i utrwalania wiadomości zdobytych przez ucznia podczas lekcji.

          • Pracę domową uczeń wykonuje na komputerze (i zapisuje ją w odpowiednim miejscu wskazanym przez nauczyciela) lub w innej formie zleconej przez nauczyciela.

          • Brak pracy domowej jest oceniany wpisem „bz” – brak zadania w dzienniku, który jest informacja dla ucznia o konieczności nadrobienia zaległości.

          • W przypadku nieuzupełnienia przez ucznia pracy domowej w czasie dwóch tygodni od otrzymania wpisu „bz” nauczyciel zmienia „bz” na ocenę niedostateczną.

          • Błędnie wykonana praca domowa jest dla ucznia sygnałem mówiącym o konieczności utrwalenia umiejętności i powinna być przez niego poprawiona.

          • Przy wystawianiu oceny za pracę domową nauczyciel bierze pod uwagę jej zgodność z poleceniem, poprawność i estetykę wykonania.

           

          6. Aktywność i praca ucznia na lekcji są oceniane, zależnie od ich charakteru, za pomocą plusów, lub ocen.

          • Plus uczeń może uzyskać m.in. za: samodzielne wykonanie krótkiej pracy na lekcji, krótką poprawną odpowiedź ustną, aktywną pracę w grupie, pomoc koleżeńską na lekcji przy rozwiązywaniu problemu, przygotowanie do lekcji, inicjatywę przy rozwiązywaniu problemów, znalezienie nieszablonowych rozwiązań.

          • Sposób przeliczania plusów na oceny realizowany jest raz semestrze, przed wystawieniem proponowanych ocen semestralnych. Każde 5 plusów = ocena bardzo dobra

          • Nauczyciel zawsze indywidualizuje podejście do aktywności ucznia na lekcjach i bierze pod uwagę jego szczególne potrzeby oraz indywidualne predyspozycje.

          • Nieprzygotowanie ucznia do lekcji (brak potrzebnych plików, danych do logowania, podręcznika) jest przez niego zgłaszane podczas sprawdzania listy obecności i odnotowywane w dzienniku wpisem „np”.

          • Uczeń ma prawo do dwóch nieprzygotowań w semestrze, każde kolejne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną.

           

          7. Prace dodatkowe obejmują dodatkowe zadania dla zainteresowanych uczniów, prace projektowe wykonane indywidualnie lub zespołowo, wykonanie pomocy naukowych, prezentacji. Oceniając ten rodzaj pracy, nauczyciel bierze pod uwagę m.in.:

          • wartość merytoryczną pracy,

          • stopień zaangażowania w wykonanie pracy,

          • estetykę wykonania,

          • wkład pracy ucznia,

          • sposób prezentacji,

          • oryginalność i pomysłowość pracy.

           

          8. Szczególne osiągnięcia uczniów, w tym udział i wyniki w konkursach przedmiotowych (szkolnych i międzyszkolnych) również podlegają ocenie.

           

           

          Bardzo zachęcam wszystkich swoich uczniów do dyskutowania na temat pojawiających się w trakcie roku szkolnego wątpliwości.:)

           

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Jana Pawła II
      • 22 667 46 54
      • ul. Orłów Piastowskich 47 02-496 Warszawa Poland
      • w ciągu roku szkolnego: pn-pt: 7:30-15:30
      • p. Kinga Frankiewicz
      • p. Krystyna Zych-Włodarczyk p. Magdalena Grześczyk p. Katarzyna Głuchowska
  • Galeria zdjęć

      brak danych